Trwa protest maszynistów niemieckiej kolei Deutsche Bahn. Z utrudnieniami muszą się jednak liczyć również pasażerowie z Polski, korzystający ze składów międzynarodowych. Strajk ma potrwać do godz. 18:00.
Utrudnienia na kolei w Niemczech, spowodowane protestem Niemieckiego Związku Maszynistów, generują również problemy składów kursujących z Polski.
Podróżni, którzy wybierają się dziś np. z Warszawy do Berlina, dojadą maksymalnie do Rzepina i tam będą musieli się przesiąść w zastępczą komunikację autobusową, która dowiezie ich do Frankfurtu nad Odrą. Stamtąd do Berlina dojadą już pociągami regionalnymi.
Problem w tym, że pasażerowie na stacji Rzepin nie wiedzą, gdzie dokładnie się udać. Nie ma osoby, która wskazałaby im miejsce zbiórki. Dworzec jest w generalnym remoncie, więc nie ma też możliwości zapytania w okienku.
Rzecznik PKP InterCity powiedział naszemu dziennikarzowi, że to drużyny konduktorskie powinny odprowadzać pasażerów do autobusów. Zapewnił też, że ten problem zostanie jak najszybciej rozwiązany.
Jak poinformował reporter RMF FM, który jest na stacji w Rzepinie, pociągi jadące do stolicy Niemiec stoją na peronach. Wrócą one do polskich miast według ustalonego rozkładu.
Największe problemy mają osoby z zagranicy, które nie wiedzą, co się dzieje. Utrudnienia dotykają też podróżnych wracających z Polski do Niemiec.
Jesteśmy w tym momencie około 30 godzin na nogach. Spałyśmy na dworcu. W (niemieckiej) obsłudze mówili, że te zastępcze nawet nie przyjadą. Oni chyba nawet sami nie wiedzieli, co się dzieje - mówiły naszemu dziennikarzowi dwie Polki, które wyjechały z Berlina.
Strajk niemieckich maszynistów ma potrwać do godziny 18:00, ale zmieniona organizacja ruchu na stacji Rzepin będzie obowiązywała również jutro.
W związku z protestem niemieckich maszynistów, spółka PKP Intercity opublikowała komunikat, w którym poinformowała o wpływie strajku na kursowanie wybranych pociągów w dniach 15-17 listopada.
16 listopada 2023 roku - pociągi:
- nr 456 relacji Graz Hauptbahnhof - Berlin-Charlottenburg,
- nr 248 relacji Warszawa Wschodnia - Berlin Hbf,
- nr 246 relacji Warszawa Wschodnia - Berlin Hbf,
- nr 48 relacji Warszawa Wschodnia- Berlin,
- nr 58 Gdynia Główna - Berlin,
- nr 46 relacji Warszawa Wschodnia- Berlin,
- nr 56 relacji Przemyśl Główny - Berlin,
- nr 44 relacji Warszawa Wschodnia- Berlin,
- nr 40 relacji Warszawa Wschodnia- Berlin
zakończą bieg w Rzepinie. Dalszą podróż do Berlina podróżni odbędą na pokładzie Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA) do Frankfurtu nad Odrą i dalej pociągami regionalnymi DB. ZKA uruchamiana jest przez PKP Intercity.
Tego dnia ze stacji Rzepin odjadą pociągi:
- nr 457 relacji Berlin-Charlottenburg - Graz Hauptbahnhof,
- nr 59 relacji Berlin Hbf - Gdynia Główna,
- nr 49 relacji Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia,
- nr 247 relacji Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia,
- nr 249 relacji Berlin Hbf - Warszawa Gdańska,
- nr 57 relacji Berlin Hbf - Przemyśl Główny,
- nr 47 relacji Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia,
- nr 41 relacji Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia,
- nr 45 relacji Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia.
Podróżni z Berlina do Frankfurtu nad Odrą będą mogli skorzystać z przejazdu pociągami regionalnymi DB a na odcinku od Frankfurtu nad Odrą do Rzepina na pokładzie Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA), uruchamianej przez PKP Intercity.
17 listopada 2023 roku - ze stacji Rzepin odjadą pociągi:
- nr 57 relacji Berlin Hbf - Przemyśl Główny,
- nr 47 relacji Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia,
- nr 41 relacji Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia,
- nr 45 relacji Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia.
Podróżni z Berlina do Frankfurtu nad Odrą będą mogli skorzystać z przejazdu pociągami regionalnymi DB a na odcinku od Frankfurtu nad Odrą do Rzepina na pokładzie Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA), uruchamianej przez PKP Intercity.
Pełną treść komunikatu PKP Intercity można znaleźć TUTAJ.
Protest Niemieckiego Związku Maszynistów rozpoczął się w środę o godz. 22:00.
Niemieccy maszyniści negocjują z Deutsche Bahn podwyżki płac. Chcą oni wzrostu pensji o ponad 500 euro, a także wypłaty dodatku inflacyjnego w wysokości 3000 euro na etat. Zaplanowane na ten tydzień rozmowy, ze względu na ogłoszony strajk ostrzegawczy, zostały odwołane.
Niemiecka kolej apeluje do pasażerów, by przełożyli podróże na inny dzień i zapewnia, że niewykorzystane bilety mogą być użyte w innym terminie. Pasażerom, których pociągi zostały odwołane, przysługuje też zwrot pieniędzy za bilety.