Utrata pieniędzy sprawia nam ból. Nie tylko w przenośni, ale także dosłownie. Zdaniem naukowców z Londynu, świadomość straty finansowej wywołuje w naszym mózgu reakcje podobne do tych, które towarzyszą odczuwaniu strachu i bólu.
Badania aktywności mózgu pokazały, że strata pieniędzy wywołuje reakcję w rejonie, o którym wiadomo, że odpowiada za zachowanie w obliczu bólu i strachu. Ten mechanizm - zdaniem naukowców z University College London - pomaga nam rozpoznawać zagrożenie stratą i podejmować szybkie działania, które mają zminimalizować jej rozmiary. Na łamach "Journal of Neuroscience" badacze twierdzą, że właśnie dlatego skojarzenie mechanizmów unikania bólu i unikania straty materialnej jest w pełni uzasadnione.
Co ciekawe, badania doprowadziły do wniosku, że ocena szansy na finansowy zysk odbywa się w innym rejonie mózgu niż analiza niebezpieczeństwa straty. Być może te informacje pozwolą lepiej zbadać dlaczego niektórzy z nas są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka finansowego, albo na przykład łatwiej wpadają w szpony hazardu.