Dachowanie, wpadanie w poślizg, niespodziewane sytuacje na drodze - takie doświadczenia w bezpiecznych warunkach zbierają dziś kierowcy korzystający ze szkoleń w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy w Sieradzu. To doskonała okazja do zweryfikowania swoich umiejętności.
Mamy kilka płyt poślizgowych, na których symulujemy sytuacje, które mogą się zdarzyć w ruchu codziennym - mówi Michał Bojar, trener w Akademii Bezpiecznej Jazdy Drive Ok. To przede wszystkim utrata przyczepności przednich i tylnych kół. Mamy specjalne urządzenie, które nazywa się szarpakiem i wprowadza auto w poślizg, destabilizując tylną oś - tłumaczy.
To najbardziej spektakularna próba, szczególnie lubiana przez uczestników. Na torze można spróbować też utraty przyczepności przednich kół, hamowania awaryjnego, czyli tak naprawdę wszystkiego, co w bezpiecznych warunkach można przećwiczyć. Chodzi o to, żeby w bezpiecznych warunkach nauczyć się odpowiednich reakcji w trudnych sytuacjach, mieć większą świadomość i nie bać się korzystać z systemów, w które wyposażony jest nasz samochód.
Po szkoleniu teoretycznym, kursanci wsiadają do samochodów. Wtedy w towarzystwie instruktora sprawdzają się w trudnych sytuacjach i uczą z nimi radzić.
W realnym życiu większa prędkość powoduje większe pole rażenia i to, że cała sytuacja jest trudniejsza technicznie do opanowania, więc i konsekwencje są poważniejsze - tłumaczy Maciej Rajca, instruktor doskonalenia techniki jazdy Drive Ok. Ze wzrostem prędkości energia rośnie w kwadracie, a więc jeżeli jedziemy dwa razy szybciej, droga hamowania wzrasta nam 4 razy, 3 razy szybciej - 9 razy. Tak samo wzrasta energia uderzenia. Nie chcę powiedzieć, że to dotyczy wszystkich kierowców, ale generalnie ludzie o tym nie wiedzą - dodaje instruktor.
Próba dachowania także przemawia do wyobraźni. Nagle okazuje się, że pozostawiony na fotelu pasażera plastikowy pojemnik, może być bardzo niebezpieczny.
Ruch drogowy jest niewiarygodnie skomplikowanym organizmem, gdzie są miliony wariantów i miliony sytuacji - mówi Maciej Wisławski, pilot rajdowy i rzecznik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Zanim uruchomisz samochód, włącz wyobraźnię i przewidywanie. To dwa bardzo ważne elementy, które mają pierwszorzędny wpływ na bezpieczeństwo naszej jazdy - podpowiada.
Cały dzień spędzony w ośrodku pokazuje kierowcom ich prawdziwy poziom umiejętności. Najważniejsze, żeby zdali sobie sprawę z tego, jak ważne jest dostosowanie jazdy na drodze do tego, co naprawdę potrafią.