Powstał zespół ds. przygotowania nowej podstawy programowej z WF – poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że w lutym podstawa może być gotowa i trafić do konsultacji. W skład zespołu weszli m.in. nauczyciele WF, trenerzy i utytułowani sportowcy. Nowa podstawa ma wejść w życie 1 września 2025 r.

Minister Nowacka i minister sportu i turystki Sławomir Nitras poinformowali o powołaniu zespołu ds. przygotowania nowej podstawy programowej z WF dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zgodnie z przedstawionym przez Nowacką harmonogramem prac podstawa ma być gotowa w lutym i trafić do konsultacji publicznych.

Pod koniec marca będziemy już gotowi (...), by nauczycielki i nauczyciele, się z nią zapoznali i przygotowali - dodała.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowa podstawa ma wejść w życie 1 września 2025 r.

Zależy nam, by polska młodzież była zdrowa, żeby się ruszała, żeby miała jak największą sprawność fizyczną - powiedziała Nowacka. Dodała, że z informacji resortu wynika, że coraz więcej osób nie chce ćwiczyć. Niewielki tylko procent uczniów ma zwolnienia permanentne, ale zwolnień z zajęć WF niestety jest dużo - przyznała.

Zaznaczyła, że zależy jej na rozwijaniu praktycznych umiejętności. Dlatego powiążemy edukację zdrowotną z wychowaniem fizycznym. Doprowadzę do tego, by te lekcje były jak najfajniejsze - zapewniła.

W tym celu, jak dodała, poprosiła "ekspertów i ekspertki, ludzi z bardzo bogatym doświadczeniem, a przede wszystkim (...) nauczycieli (...) praktyków". Podała, że w tej grupie są nauczyciele z różnych typów szkół. Dodała, iż chce, by zespół opracował nie tylko podstawę programową, ale także rekomendacje.

"Znaczenie wychowania fizycznego w szkole musi się zmienić"

Szef MSiT podkreślił, że "znaczenie wychowania fizycznego w szkole musi się zmienić". Mówił, że również samo postrzeganie wychowania fizycznego i zdobywanie umiejętności ruchowych, które nie są mniej ważne niż wiedza i umiejętności z innych dziedzin, musi nabrać innego znaczenia.

Bardzo zależałoby mi na tym (...), żeby podstawa programowa była bardzo prosta, zrozumiała dla wszystkich. Nie da się tego niestety powiedzieć o podstawie, która obecnie obowiązuje - dodał.

Przewodnicząca zespołu dr Zuzanna Mazur powiedziała, że postara się, by treści były zrozumiałe. Na pewno zadbamy o to, by znalazły się tam podstawowe umiejętności ruchowe, położymy na to nacisk - podkreśliła.

Adam Kszczot: Trzeba nowatorskich narzędzi, które pozwolą zarazić dzieci ruchem

Jeżeli byłbym ministrem edukacji, to przede wszystkim oddalałbym gdzieś widmo ocen, a bardziej kreował chęć poznawania, chęci wychodzenia trochę ze swojej strefy komfortu, ale niekoniecznie przez pryzmat samych ocen. Gdzieś to wypośrodkował - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Adam Kszczot, wybitny lekkoatleta, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata.

Czasy się zmieniły i podobnie też jest z lekcjami WF-u. Tutaj potrzebne są nieco bardziej nowatorskie narzędzia, które pozwolą zarazić dzieci ruchem - dodał.

Kto wejdzie w skład zespołu?

Z rekomendacji MEN w skład zespołu wchodzą: Karol Czyż - nauczyciel WF i wicedyrektor SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie i trener młodzieżowej reprezentacji Polski w rugby; Anna Gawron - nauczyciel WF w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich; Agnieszka Kwiecień - nauczyciel w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku, trener i opiekun drużyny szczypiornistek; Agnieszka Tymińska - nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie i Małgorzata Pawłowska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

Z rekomendacji Instytutu Badań Edukacyjnych: Maciej Tauber - od 2020 r. członek Rady ds. Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej przy MSiT, wykładowca Akademii Trenerskiej w Instytucie Sportu i hokeista reprezentujący barwy trzecioligowej Torpedy Warszawa.

Z rekomendacji MSiT: dr Zuzanna Mazur - kierownik Zakładu Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego w AWF w Warszawie, ekspertka ministerialnego projektu "WF z AWF Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości" realizowanego od 2021 r.; Piotr Wróblewski - nauczyciel WF - 31 lat pracy zawodowej, doradca metodyczny w zakresie wychowania fizycznego, ekspert ds. awansu zawodowego dla nauczycieli; Monika Pyrek - lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce, założycielka Fundacji swojego imienia, w ramach której realizuje m.in. projekty: Alternatywne lekcje WF, Monika Pyrek Camp, Monika Pyrek Tour czy Fundusz Stypendialny Skok w marzenia; Otylia Jędrzejczak - mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie, trzykrotna rekordzistka świata, od 2021 r. prezeska Polskiego Związku Pływackiego.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.