Polskie urzędy przez Internet nie załatwią niemal żadnej sprawy. Z raportów wynika, że w Unii Europejskiej gorzej jest tylko na Słowacji i na Łotwie – pisze dziennik "Polska".
Z najnowszych raportów wynika, że w Unii Europejskiej jesteśmy jednym z najbardziej zacofanych krajów, jeśli przyjrzeć się dostępności urzędów online. Gorsze są tylko Łotwa i Słowacja. Mimo że w ubiegłym roku na informatyzację państwo wydało ponad 3 miliardy zł, to ciągle z najdrobniejszą nawet sprawą trzeba iść do urzędu i cierpliwie odstać swoje w kolejce.
Urzędnicy nie radzą sobie z komputeryzacją instytucji i urzędów. Jasno pokazuje to raport firmy konsultingowej UBIK BC, doradzającej w branży informatycznej. Jej pracownicy przeanalizowali 170 przetargów na dostawę sprzętu i oprogramowania, ogłoszonych ostatnio przez państwowe instytucje.
Aż 88 procent z nich zostało rozpisanych w sprzeczności z prawem o zamówieniach publicznych. Najczęściej specyfikacja warunków zamówienia faworyzowała jednego producenta. Tak było w Narodowym Funduszu Zdrowia, Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, ale też w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.
Największe przedsięwzięcia informatyczne, takie jak komputeryzacja ZUS czy budowa Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, kończyły się skandalami, a instytucje takie jak prokuratura czy sądy ciągle nie mają swoich sieci informatycznych.
Tymczasem już w połowie gospodarstw domowych jest komputer - a z Internetu korzysta 14,5 miliona osób. Od 2001 r. pięciokrotnie zwiększyła się wartość sprzedaży w Internecie, a prawie 11 milionów kont bankowych jest dostępnych w sieci.
Tak samo dzieje się na Zachodzie. Tylko że tam przez komputer można nie tylko kupić książkę czy przelać pieniądze, ale też wypełnić PIT, złożyć wniosek o paszport, prawo jazdy czy nawet oddać głos w wyborach. U nas to ciągle pieśń nieokreślonej przyszłości - ubolewa "Polska".