"Szkoda, że w czasie szczytu UE dot. uchodźców nie będzie Polski przy stole, ale to nie tragedia" - ocenił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dodał, że "postara się dopilnować", by nasz kraj nie poniósł na Malcie strat.

"Szkoda, że w czasie szczytu UE dot. uchodźców nie będzie Polski przy stole, ale to nie tragedia" - ocenił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dodał, że "postara się dopilnować", by nasz kraj nie poniósł na Malcie strat.
Donald Tusk /Patrick Seeger /PAP/EPA

Minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski poinformował, że to premier Czech Bohuslav Sobotka będzie prezentował polskie stanowisko podczas nieformalnego szczytu Unii na Malcie, gdzie przywódcy państw UE i Afryki spotkają się w środę i czwartek, by znaleźć wspólne rozwiązania, które pozwolą złagodzić obecny kryzys migracyjny. Wcześniej o sprawę był pytany Donald Tusk. Szkoda, bo z całą pewnością lepiej decyduje się o tak wrażliwych kwestiach jak polityka wobec uchodźców, że nie będzie Polski przy stole. Ale oczywiście nie jest to żadna tragedia - nie przesadzajmy. Rozumiem, że zmiana rządu, pierwsze posiedzenie Sejmu, pierwsze miesiące urzędowania prezydenta - że to wszystko powoduje, że może zabrakło refleksu lub pełnej orientacji, ale postaram się dopilnować, by nic takiego się nie wydarzyło, co by mogło spowodować jakiekolwiek straty dla Polski - powiedział Tusk TVN24. Mówiąc zupełnie serio: szkoda, ale dramatu nie będzie - ocenił szef Rady Europejskiej. Wydaje mi się, że to zupełnie niepotrzebne zamieszanie, ale tym razem to nie jest wina Tuska - zażartował.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy inauguracyjne posiedzenie Sejmu VIII kadencji ma rozpocząć się w czwartek o godz. 13. W tym samym dniu o godz. 14.30 na Malcie ma rozpocząć się nieformalny szczyt UE ws. kryzysu migracyjnego. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji, premier dotychczasowego rządu składa dymisję.

W związku z tym w ubiegły piątek premier Kopacz zwróciła się do prezydenta Dudy, by to on reprezentował Polskę na szczycie UE 12 listopada. Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski oświadczył wówczas, że premier może złożyć dymisję wcześniej albo zrobić to w piśmie skierowanym do marszałka seniora Sejmu. W obu tych przypadkach - zapewnił Szczerski - prezydent przyjmie dymisję i - zgodnie z konstytucją - powierzy premier i rządowi dalsze pełnienie obowiązków, co umożliwi Kopacz udział w szczycie UE.

Szczerski podkreślał również, że pierwsze posiedzenie Sejmu może trwać dłużej niż jeden dzień. PiS zapowiedziało wówczas, że złoży wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu, tak by trwało ono dłużej i Kopacz miała możliwość zarówno udziału w szczycie unijnym, jak i była obecna w Sejmie.

We wtorek rzecznik rządu Ewy Kopacz poinformował, że premier zwróciła się do prezydenta o przesunięcie terminu pierwszego posiedzenia Sejmu z 12 listopada na piątek 13 listopada "lub na inny dogodny dla prezydenta termin"; ma to na celu - jak mówił - umożliwienie premier udziału w szczycie UE.

Szczerski powiedział we wtorek w TVN24, że premier ma złożyć dymisję "na pierwszym posiedzeniu Sejmu, a nie w pierwszym dniu pierwszego posiedzenia Sejmu".
Pierwszego dnia - 12 listopada - jak rozumiem, Sejm się ukonstytuuje, wybierze marszałka, podejmie inne decyzje. 13 listopada pani premier Kopacz, po powrocie (ze szczytu UE), będzie mogła spokojnie, w drugim dniu posiedzenia Sejmu, złożyć dymisję. Chyba, że chce to zrobić wcześniej pisemnie, to nie ma takiego problemu - powiedział Szczerski. Jak dodał, "wszystko uczyniono, każdą rzecz, którą można było uczynić ku temu, żeby pani premier Kopacz mogła spokojnie 13 (listopada) złożyć dymisję". Tak jak sobie tego w ostatnim komunikacie, bo te komunikaty się zmieniały nieustannie, zażyczyła - dodał prezydencki minister.

(mal)