Prymas Polski zaapelował do księży ze Żnina, którzy zrugali wiernych za "amoralne" i "gorszące" zachowania podczas Wielkiego Postu. Duchownym nie podobało się, że niektórzy parafianie nie rezygnują w tym czasie z uczestniczenia w imprezach. Wojciech Polak zwrócił księżom uwagę na "styl i formę komunikowania się".
O sprawie zrobiło się głośno kilka dni temu w mediach społecznościowych. Trafiło tam oświadczenie duchownych, odczytywane parafianom w trakcie mszy świętych. Księża rugali w nim postawę niektórych członków wspólnoty. Chodziło o łamanie zasad obowiązujących w czasie Wielkiego Postu.
My kapłani parafii świętego Marcina w Żninie jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani postawą w okresie Wielkiego Postu niektórych parafian, którzy w tym świętym czasie nie tylko organizują, ale uczestniczą w dyskotekach i zabawach okolicznościowych - podkreślili kapłani. Dodali, że taka "postawa jest amoralna, niewychowawcza i stanowi ogromne zgorszenie dla wszystkich wierzących".
Oświadczenie - napisane wielkimi literami - opublikowano m.in. na grupie parafii św. Marcina na Facebooku. Treść oburzyła część internautów. Podkreślali w komentarzach, że duchowni nie powinni w tak ostry sposób odnosić się do wiernych. W końcu do sprawy odniósł się prymas Polski.
O reakcji arcybiskupa Wojciecha Polaka poinformował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej.
Prymas poprosił księdza dziekana, by zwrócił uwagę duszpasterzy na odpowiedni styl i formę komunikowania się z wiernymi - przekazał ksiądz Remigiusz Malewicz. Podkreślił, że "troska o dobro duchowe wiernych zakłada potrzebę całościowego przekazu treści wiary i zasad moralnych, które należy wyjaśniać w kontekście życia duchowego, będącego relacją człowieka z Bogiem".
Rzecznik dodał, że "czwarte przykazanie kościelne mówi o powstrzymaniu się od udziału w zabawach podczas Wielkiego Postu, ale duchowny nie uważa, żeby forma wydanego oświadczenia była właściwa".
Wielki Post w Kościele katolickim to czas przygotowania do Wielkanocy, czyli najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości. Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa, a kończy liturgia mszy Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana jest w Wielki Czwartek.
Kościół też zakazuje hucznych zabaw w tym okresie. Wiele osób rezygnuje z picia alkoholu i jedzenia słodyczy w czasie Wielkiego Postu.
W tym czasie, w każdy piątek, w kościołach odprawia się nabożeństwo drogi krzyżowej, w niedzielę - nabożeństwo gorzkich żali. Wierni uczestniczą także w rekolekcjach.