"Chciałbym, żeby b. szef SKW, kiedy już zakończy się procedura jego odwołania, dalej pracował z służbach. Nie ma powodu, żeby jego wiedzy i doświadczenia nie wykorzystać. Po powrocie gen. Janusza Noska z urlopu, chcę się z nim spotkać i o tym porozmawiać. Ważne jest zagospodarowanie tego typu osób. Zwłaszcza, że generał jest w moim wieku" - mówi Tomasz Siemoniak, minister obrony odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM.
Decyzja by odwołać gen. Noska z funkcji szefa SKW, to była decyzja dojrzewająca od dłuższego czasu, a nie podjęta pod wpływem chwili. To nie jest sytuacja, że generał coś zbroił - zapewnia Siemoniak w RMF FM.
Nie ma jeszcze kandydata na nowego szefa SKW. Czekamy na zakończenie procedury odwołania poprzedniego jej szefa - mówi gość RMF FM. Nie mam wiedzy, czy ABW prowadzi wobec generała Noska postępowanie o odebranie dostępu do informacji niejawnych. O to trzeba zapytać w ABW - dodaje.
Odebranie generałowi Noskowi stopnia generała brygady? Jest kilkadziesiąt wniosków interpelacji związanych z generałem. Być może tego akurat nie odnotowałem, ale w naszym kraju odbieranie stopni generalskich przewiduje się tylko w wyniku wyroku sądu. Ani prezydent, ani minister takich kompetencji nie mają - tłumaczy Siemoniak.
Toczy się dyskusja, czym zastąpić samoloty SU-22. Są różne głosy w dyskusji m.in. koncepcja zastąpienia SU-22 bezzałogowcami lub samolotami wielozadaniowymi - tłumaczy gość RMF FM. Myślę też, że decyzja, czy opłaca się dokupić nowe bądź używane F-16 powinna być podjęta za 2-3 lata. Nawet jeśli SU-22 będą wycofane, nie zamkniemy lotniska w Świdniku. To ważne dla Sił Powietrznych lotnisko - zapewnia gość RMF FM.
Przedstawiliśmy koncepcję rozwoju marynarki wojennej do 2013. Są już umowy na pierwszy patrolowiec. Planujemy nowe zakupy dla Marynarki Wojennej. Planujemy, że do roku 2030 pozyskamy trzy nowoczesne okręty podwodne - zdradza Siemoniak. Czy okręty będą potężne? - pytają słuchacze. Wszystko, co pozyskujemy jest potężne. Wielkość okrętu nie świadczy o jego potędze. Szukamy okrętów niedużych, ale groźnych - tłumaczy Siemoniak w RMF FM.
Cieszę się z zainteresowania premiera sprawami wojska. Cieszę się, że przyjmuje moje zaproszenia. To pokazuje rangę tych spraw - mówi pytany o częste ostatnio występy premiera na tle militarnym.
Nie ma planów przywrócenia powszechnej służby wojskowej. Głos generała Skrzypczaka w tej sprawie, został źle zrozumiany - zapewnia minister obrony. Czeka nas natomiast dyskusja, jak w przyszłości budować siły rezerwy. Chcemy przez następne lata kontynuować ich szkolenie - dodaje.
Marzyłbym o tym, żeby czołg PL-01 Concept znalazł się na wyposażeniu polskiej armii, ale na razie mamy do czynienia jedynie z efektowną prezentacją. Do technologii jest daleko, ale bez śmiałych pomysłów nie ma realizacji. Cieszę się ze taki projekt został pokazany na Targach Międzynarodowych w Kielcach, ale do jego realizacji jeszcze daleko - mówi gość RMF FM.
Nie prowadzimy badań, ile żon żołnierzy jest pracownikami cywilnymi. Nie wydaje mi się, nie sygnalizowano mim żeby to był problem - odpowiada słuchaczowi, który chce wiedzieć, kiedy skończy się obsadzanie żon przez żołnierzy na stanowiska cywilne w wojsku.
Samoloty dalekiego zasięgu dla VIP. To nie wstyd, że nie mamy takich maszyn - zapewnia gość RMF FM. Czasem dla kilku podróży w roku nie opłaca się utrzymywać tego typu samolotów. Nowych samolotów możemy spodziewać się w 2016 roku. Przygotowujemy procedury do tego - dodaje.