Za nami druga odsłona debaty przed wyborami prezydenta Rzeszowa: „Rzeszów ma głos – 2. starcie”. Wzięli w niej udział wszyscy kandydaci na włodarza stolicy Podkarpacia. Znaleźli się nie tylko w ogniu pytań dziennikarzy RMF FM - zmierzyli się też z pytaniami naszych słuchaczy i internautów. Debata była transmitowana na żywo w RMF FM, na RMF24 i w naszym nowym internetowym radiu informacyjnym RMF24.pl!
Debata, którą prowadzili dziennikarze Faktów RMF FM Paweł Balinowski i Grzegorz Kwolek, liczyła pięć rund. W pierwszej części kandydaci na prezydenta Rzeszowa - Ewa Leniart, Grzegorz Braun, Marcin Warchoł i Konrad Fijołek - odpowiadali na antenie radia na dwa pytania.
Pierwsze z pytań w pierwszej rundzie brzmiało: Jak będzie wyglądać Rzeszów za 2,5 roku?
Wszystko zależy od tego, czy wyborcy wybiorą konserwację starych układów, czy prawdziwie dobrą zmianę - czy wybiorą kandydata spoza układu rzeszowskiego, podkarpackiego - którym ja jestem, w odróżnieniu od moich szanownych kontrkandydatów - odpowiedział Grzegorz Braun.
Za 2,5 roku Rzeszów będzie miastem bezpiecznym, w którym jest miejsce dla każdego, niezależnie od jego poglądów. (...) Chcemy, by Rzeszów był wizytówką Polski południowo-wschodniej i całej Europy - zapewniała z kolei Ewa Leniart.
Konrad Fijołek obiecał: Przesuniemy ciężar naszych działań w kierunku jakości życia. Zrobimy więcej parków, więcej zieleni. Będzie lepsza oferta rekreacyjna: z aquaparkiem, stadionami, infrastrukturą sportową. Wreszcie postawimy na nowoczesną ofertę kulturalną. Wszyscy będziemy czuli się tu bezpieczne i włączymy mieszkańców w procesy decyzyjne.
Kandydat Marcin Warchoł stwierdził z kolei:
W pierwszej części debaty kandydaci musieli też odpowiedzieć na drugie pytanie, zadane przez naszych dziennikarzy w imieniu słuchaczy RMF FM: "Jakie politycy mają pomysły na programy dla ludzi młodych - by pozostali oni w Rzeszowie?"
Grzegorz Braun stwierdził:
Ewa Leniart oceniła, że Rzeszów to miasto ludzi młodych. Mamy wspaniałe uczelnie wyższe. (...) Aby młodzi ludzie chcieli tutaj zostać, władze samorządowe powinny stworzyć system grantowy wspierający startupy, powinny zainwestować w zainwestować mieszkania. Trzeba także założyć żłobki publiczne.
Konrad Fijołek podkreślił, że Rzeszów powinien pomagać w znalezieniu pracy i zainwestować w przemysły kreatywne.
O tym, że młodzi ludzie po zakończeniu kształcenia muszą mieć możliwość znalezienia pracy w Rzeszowie, mówił też Marcin Warchoł. Nawiążę współpracę między szkołami a zakładami pracy, zachęcę inwestorów do tworzenia nowych, stabilnych miejsc pracy - obiecał.
Następnie dyskusja przeniosła się do naszego nowego radia internetowego RMF24, portalu RMF24.pl oraz mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube). W drugiej rundzie debaty były poruszane kwestie dotyczące udziału Rzeszowa w polityce ogólnopolskiej.
Grzegorz Braun był w tej rundzie pytany, czy Rzeszów będzie organizował akcje proszczepieniowe?
Z kolei na pytanie o to, jak zacieśni współpracę z sąsiednimi gminami, Braun stwierdził, że problemów Rzeszowa nie da się załatwić bez współpracy z sąsiednimi miastami. Chcę wypalić fajkę pokoju z wodzami okolicznych plemion - zapewnił.
W tej rundzie padło także pytanie o sprawy światopoglądowe. Zostało ono skierowane do Konrada Fijołka: Czy wprowadziłby w Rzeszowie kartę LGBT+, jaka jest w Warszawie? I czy poszedłby w marszu równości? Polityk zapewnił: