Cykl strajkowy rozpoczął wczoraj Związek Zawodowy "Solidarność". Przewodniczący sekcji krajowej Janusz Śniadek przedstawił dziennikarzom 5-punktowy harmonogram protestu. Protesty potrwają co najmniej do 26 listopada.
13 listopada ma zacząć się strajk kolejarzy, 17 - strajk ostrzegawczy proklamowany przez Krajową Sekcję Węgla Kamiennego, następnego dnia - manifestować mają w Warszawie pracownicy służby zdrowia.
Musimy upomnieć się o pacjentów, przede wszystkim o pacjentów, dlatego że sytuacja, którą przedstawia rząd jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli - tłumaczy Maria Ochman, szefowa „Solidarności” pielęgniarek i położnych.
Na 25 listopada zapowiadana jest pikieta przed Sejmem Sekcji Osób Niepełnosprawnych i Niewidomych oraz Sekretariatu Emerytów i Rencistów. Na 26 listopada w całym kraju zaplanowano regionalne akcje protestacyjne.
Terminarz jest napięty, a związkowcy przewidują kontynuację protestów, jeśli będzie trzeba: Jeśli okaże się, że rząd kontynuuje pewne działania, wbrew postulatom i opinii społecznej, to będziemy swoją akcję kontynuować - mówią związkowcy.
Jednocześnie związek zawodowy piłkarzy zapowiada akcję protestacyjną polegającą na opóźnieniu o 15 minut rozpoczęcia wszystkich meczów dwóch najbliższych kolejek piłkarskiej ekstraklasy.
05:50