Bez konkretów zakończyło się spotkanie minister Elżbiety Rafalskiej z niepełnosprawnymi i ich opiekunami, protestującymi w Sejmie. Domagają się oni między innymi wprowadzenia 500 złotowego dodatku rehabilitacyjnego i podniesienia renty socjalnej.
Jak relacjonuje reporter RMF FM Patryk Michalski, spotkanie było bardzo emocjonalne. Pojawiły się łzy dorosłych niepełnosprawnych. Czas ucieka, ludzie są coraz starsi, mają coraz mniej siły, a my nie mamy za co żyć - mówił jeden z nich.
Ze strony minister Rafalskiej padały zapewnienia, że dla rządu PiS sytuacja dorosłych niepełnosprawnych nie jest obojętna. Minister podkreślała jednak, że bez ustaleń, m.in. z premierem, nie może złożyć żadnych obietnic. To jest prawdziwe bohaterstwo, ale proszę też nie odmawiać nam, że nie rozumiemy państwa problemów - mówiła.
My nie negujemy tego, co pani mówi, tego całego dobra (...), które robicie. Proszę, żeby pani powiedziała teraz przy mediach, że 744 zł renty socjalnej i 150 zł zasiłku pielęgnacyjnego starcza dla osób niepełnosprawnych na godne życie - mówiła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.
Przejęliśmy rządy po działaniach zupełnie w wielu obszarach antyspołecznych, czyli mamy zaległości wieloletnie - odpowiedziała Rafalska. Przypomniała, że od marca 2017 roku renta socjalna została podwyższona o 13 proc.
Minister ponowiła zaproszenie do rozmów w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Rodzice je jednak odrzucili, bo jak mówią pozostaną przy Wiejskiej. My stworzymy w Sejmie fajne warunki na dyskusję o naszych postulatach z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim i panem premierem Mateuszem Morawieckim, tak jak stworzyliśmy warunki w 2014 r. jak rozmawialiśmy i jak się z tym zmierzył pan premier Donald Tusk - tłumaczyła Hartwich. Mamy konkretne postulaty, chcemy rozmawiać z osobami decyzyjnymi - podkreśliła.
Doskonale wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce jest trudna, że jeszcze trudniejsza jest sytuacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Ale mamy też to wrażenie, że ta sytuacja może w niewystarczającym tempie, nie tak szybko jak oczekiwałby osoby niepełnosprawne, ale jednak się zmienia - powiedziała później Rafalska na konferencji prasowej w Centrum "Dialog".
Zapewniła, że do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Wsparcie będzie także w ramach programu "Dostępność plus" - powiedziała Rafalska.
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek przedstawione zostaną szczegóły programu "Dostępność plus". W najbliższą środę mamy kolejne spotkanie zespołu dot. poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych - mówił.
Jesteśmy w stałym kontakcie z panem premierem. Przekazałam mu uwagi ze spotkania (z protestującymi - PAP), ale mówię z całą odpowiedzialnością - minister konstytucyjny prowadzi politykę społeczną, również wobec niepełnosprawnych i za nią odpowiada (...). Jesteśmy właściwym adresatem tych rozmów - dodawała Rafalska.
Rodzice domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.
(mpw)