Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Zakłada ona poprawę organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, w obecności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną - krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, krótko mówiąc walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę - powiedział prezydent.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych

W planach jest poprawa organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, w tym jakości i bezpieczeństwa diagnostyki oraz leczenia onkologicznego.

Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy. 

Śmiertelność na choroby onkologiczne jest druga, zaraz po chorobach układu krążenia. W związku z tym, walka z tymi chorobami musi być postawiona na absolutnie najwyższym poziomie - stwierdził prezydent.

Problem trzeba rozwiązać systemowo

Stworzono trójstopniowy system leczenia onkologicznego, który będzie się odbywał w jednakowym stopniu na terenie całego kraju - w placówkach specjalnie ku temu wyznaczonych, po wcześniejszej ewaluacji - powiedział prezydent. Będą one odpowiednio uzupełnione sprzętowo, aby realizować kompleksowe, sprawne i skuteczne leczenie onkologiczne pacjentów - dodał. 

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, którą prezydent podpisał w Siedlcach, wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia. Sieć ruszy w ciągu 6 miesięcy. Kolejne jej etapy będą rozwijane m.in. każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia.

W ciągu 12 miesięcy zostanie uruchomiona infolinia, która będzie udzielała pełnej informacji i na której pacjenci będą mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami co do funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej