Bliska współpraca w przemyśle obronnym, w tym również w kwestii wykorzystywania najnowocześniejszej technologii - to jeden z punktów współpracy określonych przez premierów Polski i Indii. Narendra Modi przebywa z wizytą w Warszawie. Polityk spotkał się z Donaldem Tuskiem, który przekazał, że jego gość potwierdził gotowość osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe i szybkie zakończenie wojny w Ukrainie. „Jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą odegrać tu bardzo poważną, pozytywną rolę” – powiedział Tusk. Indyjski premier mówił na czwartkowej konferencji także o innych obszarach współpracy - przetwórstwie żywności czy odnawialnych źródłach energii.

Premier Tusk stwierdził, że Polska i Indie wyniosły swoje relacje do poziomu partnerstwa strategicznego.

Nie chodzi tylko o słowa. Za tym kryje się nasza determinacja i gotowość do współpracy na bardzo wielu polach - powiedział premier.

W trakcie czwartkowego spotkania premierzy m.in. mieli okazję wyjaśnić swoje stanowiska w sprawach "emocjonujących dziś cały świat".

Bardzo się cieszę, że pan premier potwierdził gotowość swojego osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe, szybkie zakończenie wojny. Jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą tutaj odegrać bardzo poważną i pozytywną rolę - powiedział Donald Tusk.

Nasz premier wyraził także przekonanie, że bliska wizyta Modiego w Ukrainie będzie miała charakter historyczny.

Wizyta premiera Indii w Polsce jest pierwszą od 45 lat. Odbywa się również w 70. rocznicę nawiązania stosunków pomiędzy oboma krajami. Donald Tusk podkreślił w czwartek tradycyjnie dobre relacje i brak konfliktu interesów pomiędzy Warszawą a New Delhi.

Premier Modi o szansach na współpracę gospodarczą

Premier Modi mówił w czwartek o poszerzaniu współpracy gospodarczej między Indiami a Polską. W tym kontekście m.in. wymieniał współpracę przy odnawialnych źródłach energii, przetwórstwie żywności oraz w ramach przemysłu obronnego.

Indyjski polityk, już po spotkaniu z Donaldem Tuskiem, przekazał, że premierom udało się określić szereg nowych inicjatyw, które nadadzą nowego kierunku relacjom polsko-indyjskim.

Nasze dwa demokratyczne kraje powinny stawiać na wymianę międzyparlamentarną, a aby bardziej poszerzać współpracę gospodarczą, postaramy się również wciągnąć w tę współpracę sektory prywatne w obu krajach - mówił Modi.

Polska jest światowym liderem w obszarze przetwórstwa żywności. Chcielibyśmy więc, by polskie firmy znalazły się w tzw. wielkich targach żywności, które w tej chwili powstają w Indiach - zaznaczył.

Premier Modi wskazywał na postępującą urbanizację Indii, co jego zdaniem stwarza okazję współpracy np. przy oczyszczalniach ścieków, gospodarce odpadami stałymi czy infrastrukturze miejskiej.

Technologie czystego węgla (...) odnawialnych źródeł energii, czy sztuczna inteligencja, to kolejne wspólne priorytety dla obu naszych krajów. Zapraszamy polskie firmy do przyłączenia się do inicjatywy "Make in India", niech produkują w Indiach dla całego świata - powiedział szef indyjskiego rządu.

Indie mają wiele osiągnięć w zakresie technologii finansowej, farmaceutycznej, czy branży kosmicznej. Z radością podzielimy się zatem naszymi doświadczeniami w tych obszarach z Polską. Ścisła współpraca w zakresie przemysłów obronnych jest symbolem naszego wzajemnego zaufania. Będziemy dalej wzmacniać tę współpracę - zapewnił Modi.

Do 2004 roku Indie używały do szkolenia pilotów wojskowych polskich samolotów TS-11 Iskra, kupowały też wozy zabezpieczenia technicznego dla wojsk pancernych.

Modernizacja sprzętu wojskowego czy transformacja energetyczna

O pożądanym wzroście poziomu wymiany handlowej pomiędzy Polską a Indiami mówił również premier Tusk.  

Nieprzypadkowo rozmawialiśmy o intensyfikacji naszej współpracy jeśli chodzi o przemysł obronny - powiedział nasz premier, zapewniając, że widzi wiele wspólnych możliwości "autentycznej synergii" w tym zakresie.

Jesteśmy gotowi jako Polska uczestniczyć w modernizacji sprzętu wojskowego. Mamy ku temu kwalifikacje, firmy, możliwości technologiczne - podkreślił szef polskiego rządu.

Zapewnił, że cieszy się na ofertę bliskiej współpracy w przemyśle obronnym, w tym również jeśli chodzi o możliwości wykorzystywania najnowocześniejszej technologii. Przypomniał też, że Indie są światowym liderem w dziedzinie AI. W tym kontekście szef polskiego rządu dziękował za zaproszenie dla Polaków, polskich firm i naukowców do Indii.

Tusk wyraził przekonanie, że dobre efekty przyniosą też wspólne działania w kwestii transformacji energetycznej. Premier dziękował ponadto za ofertę współpracy w dziedzinie produktów spożywczych i rolnych. Poinformował przy tym, że doszli do porozumienia, iż można zwiększyć obecność polskich produktów na rynkach indyjskich oraz produktów indyjskich na rynku polskim.

Ponadto szef polskiego rządu poinformował premiera Indii o nowej polskiej polityce wizowej, która - jak stwierdził - "polega na przywróceniu pewnego porządku". Dziękuję za zrozumienie tych działań, nie są one w żaden sposób wymierzone w Indie czy obywateli indyjskich - zapewnił Tusk.

Modi: Ze wsparciem Polski Indiom uda się wzmocnić relacje z całą UE

Premier Modi, nawiązując do rozpoczynającej się w styczniu 2025 r. polskiej prezydencji w UE wyraził przekonanie, że "ze wsparciem Polski Indiom uda się wzmocnić relacje z całą UE". Polityk powiedział, że "Indie i Polska zawsze koordynowały stanowiska na formach międzynarodowych"; wyraził też przekonanie, że obecne wyzwania wymagają reform ONZ i innych instytucji międzynarodowych.

Sytuacja w Ukrainie i całej zachodniej Azji budzi zaniepokojenie. Wierzymy, że nie ma takiego problemu czy konfliktu, który da się rozstrzygnąć na polu walki. Wspieramy dialog i wysiłki dyplomatyczne na rzecz możliwie najszybszego przywrócenia pokoju i stabilności - zadeklarował premier Indii.

Hinduski przywódca mówił także o zapewnieniu mobilności pracowników poprzez uzgodnione porozumienie w sprawie zabezpieczenia społecznego. Wyróżnił też polską tradycję studiów indologicznych i zainteresowanie kulturą jego kraju jako "silny fundament dalszej współpracy". Jej przejawem ma być program wymiany młodzieży (co roku ma obejmować 20 osób).

Premier Modi podziękował także za pomoc okazaną przez Polskę indyjskim studentom, którzy w 2022 roku utknęli w Ukrainie z powodu wybuchu wojny.

Premier Indii w Polsce

Premier Indii Narendra Modi jest w Polsce od środy. Polityk wyjawił, że spotkał się u nas z bardzo ciepłym przywitaniem, m.in. ze strony hinduskiej diaspory. 

Modi odwiedził w środę miejsca związane z historią i kulturą Polski i Indii.

W czwartek, oprócz spotkania z Donaldem Tuskiem, ma także zaplanowane rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą czy byłym wicepremierem i byłym ministrem finansów, ekonomistą Leszkiem Balcerowiczem.

Będzie rozmawiał też z przedstawicielami polskich firm działających także w Indiach. Ma również w planach spotkanie z kapitanami męskiej i żeńskiej drużyny Kabaddi - jednego z najstarszych i najpopularniejszych sportów w Indiach. Finały ligi oglądane są przez 100 milionów widzów. Polacy są w tym sporcie mistrzami Europy, na koncie mają też wygraną z mistrzami świata - Iranem - w czasie World Cup 2016.

Po wizycie w Polsce premier Indii uda się do Kijowa. Tam w piątek będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.