Większość obecnych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie przekazanych Urzędowi Komunikacji Elektronicznej – zdecydowali posłowie. Sejm uchwalił po południu nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Dokument trafi do Senatu.
Nowelizacja zmienia też sposób powoływania KRRiT oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. W jej efekcie można będzie przerwać kadencje obecnych władz mediów publicznych.
Prawdopodobnie jednak nowa ustawa medialna nigdy nie wejdzie w życie. Nawet jeśli opuści Senat, do którego właśnie skierował ją Sejm, zostanie zapewne zawetowana przez prezydenta. Na obalenie tego weta PO i PSL mają za mało głosów i nikt się do nich nie przyłączy.
Gdyby weszła, większość dzisiejszych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostałaby przekazana Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, którego szefa powoływałby na wniosek premiera Sejm. Siedmioosobowa Rada miałaby zająć się kontrolą programową mediów elektronicznych. Ale tak się nie stanie, bo ustawę popierają jedynie Platforma i PSL. Zostanie więc pięcioosobowa polityczna Rada kontrolująca wszystko.
Głosowało 437 posłów. Za uchwaleniem ustawy było 231 posłów, 163 było przeciw, 43 wstrzymało się od głosu.