Podwyżka abonamentu spowodowała, że prawie połowa z ponad 14 tysięcy policyjnych mobilnych terminali trafiła do magazynu. Funkcjonariusze na co najmniej trzy miesiące wracają do papierowych notesów - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".
Na zakup terminali - tych instalowanych w radiowozach oraz przenośnych, przypominających telefony komórkowe, wydano przez ostatnie cztery lata 132 mln złotych. Dzięki urządzeniom funkcjonariusze są w stanie szybko weryfikować dane kontrolowanych osób. Dzięki nim mogę sięgnąć do baz danych. Wcześniej musiałem łączyć się z oficerem dyżurnym, który siedział przed komputerem i sprawdzał, czy legitymowana osoba jest poszukiwana lub czy kierowca ma uprawnienia do prowadzenia auta - mówi policjant z komendy stołecznej.
Dotąd miesięczny abonament za jeden terminal wynosił ok. 25 złotych. Jednak po zakończeniu umowy firmy telekomunikacyjne zażądały o prawie 10 złotych więcej. Umowa nie została przedłużona na 6991 urządzeń. Przewidujemy, że przerwa potrwa od dwóch do trzech miesięcy - mówi Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.
Policja planuje zmianę technologii szyfrowania połączeń. Opartą na kartach sim-krypto, którą oferują tylko dwie firmy, chce zastąpić kartami mikroSD krypto, którą oferują wszyscy operatorzy. Zwiększy to konkurencję i obniży koszty.
Jak mówi Puchalska, przetarg na karty mikroSD już ogłoszono i umowa będzie podpisana prawdopodobnie do końca listopada.