O blisko 20 proc. spadła liczba studentów na Podkarpaciu na przestrzeni lat 2015 – 2020 - tak wynika z danych opublikowanych ostatnio przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Najwięcej żaków straciła Politechnika Rzeszowska, w której obecnie kształci się ponad 5 tys. osób - podaje portal informacyjny nowiny24.pl
O 195 osób mniej studiowało na Podkarpaciu w 2020 w porównaniu z rokiem 2019. Mogłoby się wydawać, że to bardzo niewielki spadek, jednak po analizie wyników sprzed pięciu lat okazuje się, że poprzedni rok w porównaniu z 2015 był pod tym względem niezbyt dobry w województwie podkarpackim.
Liczba studentów spadła przez ten czas aż o 18,4 proc., czyli o 10,3 tys. osób. Na 31 grudnia 2020 w tym regionie studiowało blisko 46 tys. ludzi. Najwięcej na Uniwersytecie Rzeszowskim: 16,2 tys. i Politechnice Rzeszowskiej: 11,3 tys. Ponad połowa (57,1 proc.) studentów na Podkarpaciu to kobiety, a na studiach stacjonarnych było 32,1 tys. osób, podczas gdy na zaocznych było 13,7 tys. osób. Wśród podkarpackich studentów, 2,5 tys. osób to obcokrajowcy - wyliczył Urząd Statystyczny w Rzeszowie.
Najwięcej studentów w ciągu ostatnich 5 lat "uciekło" z Politechniki Rzeszowskiej: w 2020 roku studiowało tam o 5,3 tys. osób mniej niż w 2015 roku. Prawie tyle samo ubyło łącznie w innych uczelniach na Podkarpaciu.
Na pewno wpływ na taki stan miał niż demograficzny, ale nie tylko. Na Uniwersytecie Rzeszowskim i innych uczelniach na Podkarpaciu również był spadek, ale niewielki. Największe różnice notuje Politechnika Rzeszowska - mówi Marek Tomczyk z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Jak tłumaczy dr Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego, liczba studentów cały czas utrzymuje się w okolicach ok. 17 tys. osób. Był szczytowy moment, że było ich ponad 18 tys., dlatego spadek może być zauważalny. Ale nie jest on dramatycznie niepokojący - powiedział dr Maciej Ulita.
Podobnie sytuacja miała się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Przez te pięć lat, można powiedzieć, że liczba studentów jest taka sama - mówi Grażyna Bochenek, rzecznik WSIiZ. Ta uczelnia znalazła się w raporcie Urzędu Statystycznego ze względu na najwyższą liczbę studentów z zagranicy na Podkarpaciu: w 2020 roku było ich 1,3 tys.
Dr Krzysztof Kaszuba z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Rzeszowie informuje, że taka sytuacja dotyczy nie tylko Podkarpacia, ale całej Polski. Jest to związane ze zmniejszającą się liczbą młodych ludzi, którzy wchodzą w okres studiów. Największy przyrost naturalny w kraju miał miejsce w latach 80. Było wtedy corocznie ponad 700 tys. żywych urodzeń, a to przekładało się na wysokie wskaźniki jeżeli chodzi o liczbę studentów na początku XXI wieku. Jako kolejną przyczynę spadku liczby studentów ekonomista wymienia masowe emigracje.