Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło nowych kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To Robert Jastrzębski, Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. Taką informację przekazał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. "Teraz wnioski trafią do Komisji Sprawiedliwości w celu zaopiniowania" - zapowiedział.

Kandydatury Pawłowicz i Piotrowicza zostały po raz pierwszy przedstawione już 4 listopada. Wtedy trzecią kandydatką była Elżbieta Chojna-Duch. Kandydatury trzeba było jednak zgłosić na nowo - wynika to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych.

Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz to byli posłowie. Jak napisano w uzasadnieniu wniosku z jego kandydaturą, Robert Jastrzębski jest absolwentem studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2012-2016 zatrudniony był na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Prawa UW, a od 2017 r. jako adiunkt w Katedrze Europejskiej Tradycji Prawnej na WPiA UW, a od 1 listopada 2019 r. profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2015 r. jest on Kierownikiem Pracowni Prawa Polskiego XX wieku, w tym od 2019 r. kierownikiem Zakładu Historii Administracji na Wydziale Prawa. Od 2016 r. jest on zatrudniony w Biurze Analiz Sejmowych na stanowisku eksperta ds. legislacji.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

Elżbieta Chojna-Duch zaskoczona decyzją PiS. "Odpowiedź mieli mi dać w poniedziałek"

Elżbieta Chojna-Duch od dziennikarza Onetu dowiedziała się, że PiS wycofał jej kandydaturę na sędziego TK. Były wcześniej rozmowy, że rozważają taką możliwość. Ale odpowiedź mieli mi dać w poniedziałek. Czemu zmienili zdanie na temat mojej kandydatury? Nie mam pojęcia - przyznała w rozmowie z Onetem. Nie tłumaczyli tego - dodała


Jak wygląda wybór sędziów TK?

Kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego wskazuje Prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 50 posłów. W TK zasiada łącznie 15 sędziów. Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta Rzeczpospolitej.

Po wyborze trojga nowych sędziów w Trybunale wciąż pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL. Chodzi o Leona Kieresa (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 roku) oraz Małgorzatę Pyziak-Szafnicką (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 roku).

Prezesa TK wybiera się na 6 lat. Od grudnia 2016 prezesem Trybunału jest Julia Przyłębska.