​Cztery osoby przyjadą jeszcze w tym roku do Wrocławia na szczegółowe badania kwalifikacyjne do nowatorskiego zabiegu odbudowy przerwanego rdzenia kręgowego. Trzy lata temu zespół kierowany przez doktora Pawła Tabakowa z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadził pionierską operację u sparaliżowanego czterdziestolatka. Mężczyźnie w miejsce uszkodzonego rdzenia przeszczepiono glejowe komórki węchowe. Po zabiegu odzyskał czucie w nogach. Od marca trwają poszukiwania kolejnych kandydatów do pionierskiej operacji. Zgłosiło się blisko czterysta pięćdziesiąt osób z całego świata.

Po serii badań lekarze będą wiedzieć czy osoby wybrane po analizie internetowych zgłoszeń kwalifikują się do zabiegu. Drugi etap rekrutacji jest kluczowy, ponieważ odbywa się przy bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Uzyskujemy więcej informacji niż samo zgłoszenie internetowe bądź wysłanie rezonansu rdzenia kręgowego - mówi doktor Paweł Tabakow.

Nie oznacza to jednak, że to ostatnia grupa zakwalifikowana do projektu. Biuro rekrutacyjne cały czas pracuje. Jeżeli pojawią się osoby, które spełniają kryteria, powstanie kolejna grupa do szczegółowych badań. 

Może być tak, że nawet jeżeli, któryś z tych czterech pacjentów rozpocznie rehabilitację to może on przed operacją zrezygnować lub zostać zdyskwalifikowany z leczenia. Może pojawić się samoistna poprawa stanu neurologicznego. Pacjent mógł nie być usprawniany właściwie, przy naszym programie intensywnej rehabilitacji aktywujemy pewne, ukryte u niego pokłady funkcji neurologicznej i wtedy, dobra wiadomość dla pacjenta, on nie wymaga leczenia z naszej strony. Automatycznie musimy szukać kolejnego pacjenta. Dlatego my nie możemy zamknąć rekrutacji do projektu już po pierwszej kwalifikacji - mówi Tabakow.

Pacjentów czekają teraz badania, w których wezmą udział niezależni eksperci z zagranicy z zakresu neurologii i neurofizjologii. Ich praca będzie polegać na ocenie wiarygodności i poprawności stosowanych metod diagnostycznych.

Każdy z kandydatów zostanie oceniony pod względem neurologicznym i psychologicznym. Badania prowadzone będą we Wrocławiu i Poznaniu. Wiadomo, że wśród czterech zakwalifikowanych osób są zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy. Ostatecznie zabieg przeprowadzony zostanie u dwóch osób.

Do zabiegu mogą zakwalifikować się tylko osoby, których rdzeń w odcinku piersiowym został przerwany ostrym narzędziem. Szczegółowe badania muszą wykazać, że u pacjentów nie ma żadnego kontaktu między porażonymi kończynami, a mózgiem w zakresie czuciowym, jak i ruchowym.

Program odbudowy przerwanego rdzenia kręgowego kontynuowany jest pod nazwą "Wrocław Walk Again". Zabieg polega na przeszczepie glejowych komórek węchowych z opuszki węchowej. Pierwszej, tego typu operacji poddał się Dariusz Fidyka. Mężczyzna odzyskał czucie w nogach. Może poruszać się o własnych siłach. Zaczął nawet jeździć na rowerze.

Program finansuje brytyjska organizacja Nocholls Spinal Injury Foundation. Pacjenci nie zapłacą ani za zabieg, ani za późniejszą rehabilitację, która potrwa nawet kilka lat. Operację przeprowadzi zespół kierowany przez doktora Pawła Tabakowa.

Kryteria

Do kolejnych operacji zakwalifikują się pacjenci, u których rdzeń kręgowy został przecięty za pomocą ostrego narzędzia. Pacjent nie może mieć czucia poniżej uszkodzonego rdzenia. Kolejne kryterium to wiek, między 16, a 65 rokiem życie. Osoba, która chce poddać się zabiegowi powinna być cały czas rehabilitowana, musi także być gotowa do współpracy i nie powinna mieć zaburzeń psychicznych. Osoby mieszkające za granicą muszą się liczyć z tym, że w Polsce spędzą blisko trzy lata. Może im towarzyszyć bliska osoba.

Osoby, które chcą wziąć udział w projekcie powinny zarejestrować się na stronie internetowej.