Rodzice, którzy mają małe dzieci, doczekali się ułatwień związanych z wyrabianiem dla nich dokumentów. Od tej pory opiekunowie pięciolatków i młodszych pociech nie będą musieli co 12 miesięcy starać się o nowy dokument zezwalający na wyjazd malucha za granicę.
Nowe papiery będą ważne przez 5 lat, a nie rok, jak do tej pory. Ale to nie jedyna korzyść - zmiany w przepisach to dla rodziców szereg oszczędności. Po pierwsze - czasu, bo kolejki w urzędach są długie, po drugie - pieniędzy, ponieważ nowy pięcioletni paszport będzie kosztował 30 złotych - czyli tyle, co stary, ważny tylko przez rok.
Wnioski o wydanie nowych dokumentów będzie można składać już od poniedziałku w urzędach paszportowych.
Zmianie nie ulegną przepisy dotyczące paszportów dla dzieci starszych. Paszporty dla dzieci w wieku 5-13 lat pozostają ważne przez 5 lat, a dla tych powyżej 13 roku życia przez 10 lat. Każde dziecko podróżujące poza granicami Polski musi mieć własny dokument tożsamości. W państwach strefy Schengen może to być dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, który potwierdza korzystanie ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się. W przypadku wyjazdu poza strefę Schengen każde dziecko musi posiadać paszport. Wszystkie wpisy dzieci do paszportów rodziców straciły już ważność.