Lekarze informują o dużym wzroście zachorowań na odrę i krztusiec. Od stycznia przypadków odry zarejestrowano w Polsce 246, czyli 10 razy więcej niż rok temu. Zarażeń krztuścem było ponad 8 tysięcy, czyli 16 razy więcej niż przed rokiem.

Bolesne skutki braku szczepień

Od początku roku zarejestrowano w naszym kraju 246 przypadków odry. To 10 razy więcej niż rok temu. Zarażeń krztuścem było ponad 8 tysięcy, czyli 16 razy więcej niż przed rokiem - informuje reporter RMF FM, Michał Dobrołowicz. 

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy jesteśmy zaszczepieni przeciwko odrze. To jest też prośba lekarzy do rodziców. Pierwsza dawka szczepionki podawana jest w 13. miesiącu życia dziecka, a druga dawka - gdy dziecko kończy pięć lat. Lekarze zwracają uwagę, żeby nie zapominać właśnie o tej drugiej dawce. 

Jeśli chodzi o krztusiec, prof. dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego podkreśla, żeby raz na dziesięć lat przyjąć dawki przypominające szczepionki. 

Krztusiec dotyka nie tylko małych dzieci, ale też dorosłych. Na pewno zalecamy szczepienia tym osobom, które są w grupach ryzyka, czyli na przykład takim, które pracują z dziećmi, z młodzieżą, kobietom ciężarnym - mówi reporterowi RMF FM  prof. Paradowska-Stankiewicz. 

Lekarze podkreślają, że w ostatnich latach liczba zachorowań na odrę i krztusiec nie była wysoka, a to, że w ciągu ostatniego roku wzrosła jest pokłosiem m.in. tego, że z jednej strony dużo podróżujmy, a z drugiej - duża część podróżujących odmawia szczepień.

Objawy odry. Co powinno nas zaniepokoić?

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, pierwsze objawy odry pojawiają się  po 10-12 dniowym okresie inkubacji i charakteryzują się gorączką, zapaleniem spojówek, katarem, kaszlem i zapaleniem oskrzelików. U prawie wszystkich podatnych, zarażonych osób rozwija się postać kliniczna choroby. Plamki Koplika, uważane za charakterystyczny objaw odry, pojawiają się na błonie śluzowej policzka 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki. 

Grudkowo-plamista wysypka pojawia się natomiast 2-4 dni po wystąpieniu gorączki. Przez kolejne 3 dni wysypka rozprzestrzenia się ona z głowy na tułów, a następnie na ręce i nogi. Utrzymuje się przez 3 do 7 dni, potem ustępuje, pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne złuszczanie naskórka.

Po czym rozpoznać, że to krztusiec?

Objawami krztuśca są z kolei bardzo silny, napadowy, przewlekły kaszel, któremu zwykle towarzyszy duszność i świst wdechowy, określany jako "pianie", lub wymioty

Oprócz tego może pojawić się także lepka wydzielina z górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy zapalenie gardła i oskrzeli.