Wyniki prezydenckiej batalii we Francji zdominują polityczne komentarze i wyznaczą kierunek dyskusji na początku nowego tygodnia w polityce. Ale nie tylko do Paryża będziemy zaglądać w najbliższych dniach.
W centrum uwagi znajdą się między innymi Chiny, bo do Pekinu wybiera się premier Beata Szydło. Weźmie udział w szczycie państw, które chcą odtworzyć Jedwabny Szlak. Chodzi o projekt "Jednego Pasa, Jednej Drogi", czyli stworzenie lądowej i morskiej sieci korytarzy transportowych, które połączą Chiny z państwami Unii Europejskiej. Ta koncepcja zakłada, że powstaną koleje dużych prędkości, drogi, lotniska i porty. Zbudowane mają być też nowe ropociągi i gazociągi. Beata Szydło zapowiadała wcześniej, że w kręgu zainteresowania rządu są przede wszystkim polsko-chińskie inwestycje komunikacyjne i infrastrukturalne. Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe - wyjaśniała premier. Zaproszenie do Pekinu dostała już rok temu. Swoją wizytę w Chinach zacznie w czwartek.
Wcześniej polska premier spotka się z szefem rządu Litwy. To będzie pierwsze takie spotkanie Beaty Szydło i Sauliusa Skvernelisa. W ich rozmowie - "bez pośredników" - mają się pojawić problemy, które od lat ciążą na stosunkach między Wilnem a Warszawą: sytuacja polskiej mniejszości i nauczania języka polskiego na Litwie. To spotkanie polityków odbędzie się przy okazji poniedziałkowego posiedzenia Bałtyckiej Rady Ministrów, organizowanego w Tallinie. Szefowie rządów Estonii, Łotwy, Litwy i Polski będą tam rozmawiać o bezpieczeństwie regionu, współpracy energetycznej i budowie kolei Rail Baltica.
Do pracy w Sejmie wracają posłowie. Bardzo możliwe, że rozstrzygną losy wniosku Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra obrony Antoniego Macierewicza. Marszałek Marek Kuchciński zapowiadał, że będzie rekomendował głosowanie nad tym wnioskiem na posiedzeniu zaczynającym się w środę.
W politycznych dyskusjach na Wiejskiej będzie znów głośno o reformie sądownictwa. Posłowie będą kontynuować prace nad projektem przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Chodzi o nową formułę Krajowej Rady Sądownictwa i zmianę trybu wyboru jej członków. Resort Zbigniewa Ziobry przekonuje, że ten wybór będzie zobiektywizowany. Politycy opozycji odpowiadają, że PiS szykuje "skok na sądy".
Posłowie będą też przygotowywali przepisy o ustroju sądów powszechnych. Prawo i Sprawiedliwość proponuje zmianę modelu powoływania prezesów i wiceprezesów sądów. Autorzy projektu chcą, by minister sprawiedliwości miał większy wpływ na obsadę tych stanowisk i zyskał nowe narzędzia nadzoru nad działalnością administracyjną sądów. Otworzyłoby to drogę do wymiany prezesów wszystkich sądów powszechnych. Minister miałby na to pół roku od wejścia w życie ustawy. PiS przekonuje też do zapisania w niej zasady losowego przydziału spraw sędziom oraz zasady równego obciążenia sędziów sprawami w ich sądzie.
W czasie tego posiedzenia Sejmu wrócą też pytania o antykoncepcję awaryjną. Posłowie znów będą dyskutować nad propozycją, by pigułki "dzień po" były sprzedawane tylko na receptę. Projektem przepisów w tej sprawie mieli zajmować się na poprzednim posiedzeniu, ale ten punkt na wniosek PiS został wykreślony z porządku obrad.
Posłowie zajmą się też rządowymi propozycjami zmian w przepisach dotyczących ochrony zwierząt. Minister sprawiedliwości przekonuje, że trzeba je zmienić, ponieważ nie spada liczba przypadków zabijania zwierząt i znęcania się nad nimi. A do tego przybywa takich przestępstw dokonywanych ze szczególnym okrucieństwem. Dlatego resort chce zmienić zapisy ustawy o ochronie zwierząt i Kodeksu karnego. Chodzi - między innymi - o zaostrzenie kar z dwóch do trzech lat pozbawienia wolności za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi, a w przypadkach szczególnego okrucieństwa - z trzech do pięciu lat.
Także na tym posiedzeniu Sejm może wybrać członków komisji weryfikacyjnej, która ma prześwietlać warszawską reprywatyzację. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w piątek, przewodniczącego tego zespołu wskaże szefowa rządu.
Ministrowie będą natomiast rozmawiali o tym, jak usprawnić działanie programu budowy mieszkań czynszowych na wynajem. Na posiedzeniu rządu pojawi się też temat umiędzynarodowienia nauki i pomysł stworzenia Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Wśród jej zadań między innymi "kreowanie silnej marki polskiego systemu szkolnictwa wyższego", "wypracowywanie nowatorskich programów wymiany akademickiej" i "profesjonalna promocja języka polskiego za granicą".
(mpw)