Spotkanie Morawiecki - Gersdorf, zakulisowe rozmowy rządzących z Brukselą w sprawie sądownictwa, fala komentarzy po wizycie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie i oddalenie pozwu Platformy Obywatelskiej w trybie wyborczym przeciwko premierowi Morawieckiemu - oto najważniejsze wydarzenia środy. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najistotniejszych informacji. Chcecie być na bieżąco? Koniecznie przeczytajcie!
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z profesor Małgorzatą Gersdorf. Do półgodzinnej rozmowy doszło w siedzibie Sądu Najwyższego.
WIĘCEJ O SPOTKANIU MORAWIECKI - GERSDORF PRZECZYTACIE TUTAJ
KOMENTARZ PREMIERA DO TEGO SPOTKANIA PRZECZYTACIE TUTAJ
"Zaskakuje mnie ta informacja. Poniekąd troszkę nie dowierzam, ale skoro słyszę to od pana i mówimy o tym na antenie, to znaczy, że tak na pewno było. I tylko troszkę żal, chciałoby się powiedzieć, że pan premier czy pani prof. Gersdorf nam wszystkim nie zakomunikowali, co takiego sprawiło, że do takiej rozmowy doszło, i jak ta rozmowa przebiegała - bo myślę, że nam się taka informacja należy" - tak sędzia Barbara Piwnik skomentowała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM poranne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prof. Małgorzatą Gersdorf. Dopytywana przez Tomasza Skorego o to, czy szef rządu spotkał się z I Prezes Sądu Najwyższego, czy z "emerytką spędzającą akurat przypadkowo czas w gabinecie I Prezesa SN", sędzia Piwnik odparła: "Czekam na komunikat, kto kogo (odwiedził) i o czym rozmawiali".
CAŁA ROZMOWA TOMASZA SKOREGO Z BARBARĄ PIWNIK DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ
Unijni komisarze, wbrew zapowiedziom, nie podjęli dziś decyzji w sprawie wysłania pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Polsce - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej. Pozew miał dotyczyć nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Dlaczego komisarze podjęli taką decyzję? Nieoficjalne informacje w tej sprawie zebrała Katarzyna Szymańska-Borginion.
O POWODACH, KTÓRE ZADECYDOWAŁY O BRAKU DECYZJI PRZECZYTACIE TUTAJ
Sąd oddalił pozew Platformy Obywatelskiej przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - poinformował Krzysztof Sobolewski z PiS. "Sędziowie widzą, że dotrzymujemy słowa i mówimy prawdę, a z drugiej strony tylko puste obietnice" - dodał.
WIĘCEJ O POZWIE PRZECIWKO PREMIEROWI PRZECZYTACIE TUTAJ
Do wyborów prezydenckich już mniej niż 2 lata. Czy Andrzej Duda powinien zacząć działać? "Ta kampania prezydencka dla prezydenta, który chce się ubiegać o reelekcję już powinna się zacząć. Ja cały czas ma problem z tą prezydenturą taki, że ja nie widzę sposobu w jaki prezydent Andrzej Duda chce budować swoją pozycję polityczną. Na początku myślałem, że dobrze się czuje wśród ludzi, więc będzie model (Vaclava) Klausa - czyli objedzie Polskę, ściśnie rękę prawie każdemu wyborcy i to będzie model kampanii. Ale okazało się że nie. Jest cały czas próba znalezienia sposobu - czy ma to być vox populi czy vox Dei. Na razie nie wiadomo, czy to bardziej mówi ksiądz proboszcz czy kolega Andrzej" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM były rzecznik PiS Adam Hofman.
CAŁA ROZMOWA ROBERTA MAZURKA Z ADAMEM HOFMANEM DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ
Treści zawarte w podpisanej przez prezydentów Polski i USA deklaracji będą mapą drogową w relacjach polsko-amerykańskich w najbliższym czasie - oświadczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski na konferencji prasowej zorganizowanej dzień po spotkaniu w Białym Domu. Poinformował, że tematami nr 1 po wizycie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie są współpraca Stanów Zjednoczonych z Europą Środkową i przyszłość obecności wojskowej USA w Polsce. Akcentował również bardzo dobre relacje pomiędzy przywódcami - jak stwierdził: między parami prezydenckimi "widać było chemię".
O SUKCESACH JAKIE WEDŁUG SZCZERSKIEGO OSIĄGNĄŁ PREZYDENT DUDA W WASZYNGTONIE PRZECZYTASZ TUTAJ