Tuż po 2 czasu polskiego upływa termin ultimatum postawionego dwa dni temu przez amerykańskiego prezydenta George’a W. Busha irackiemu dyktatorowi Saddamowi Husajnowi. W Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych przywódcy spotkali się ze swoimi ministrami na naradach wojennych. W Nowym Jorku spotkała się natomist RB ONZ.
W Nowym Jorku - bez udziału Brytyjczyków i Amerykanów - spotkała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Nikt jednak nie ma już nadziei, że wojny da się uniknąć. Wciąż jednak nie brakuje tych, którzy twierdzą, że rozbrojenie Iraku bez wojny było możliwe.
Rada Bezpieczeństwa nie zawiodła. Musimy odeprzeć ten mit. Rada Bezpieczeństwa udostępniła instrumenty, dzięki którym można było rozbroić Irak pokojowo. Rada Bezpieczeństwa nie odpowiada za to, co się dzieje poza ONZ. Poza tym musimy wreszcie jasno powiedzieć, że w tej sytuacji polityka zbrojnej interwencji nie jest wiarygodna i nie ma poparcia naszej społeczności - mówił na posiedzeniu Rady szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fischer.
Swojego stanowiska nie zmienia też Francja. Francuski minister spraw zagranicznych podkreślał, że wojna z Irakiem zwiększy ryzyko ataków terrorystycznych.
Foto: Archiwum RMF
21:00