Premier Mateusz Morawiecki musi sprostować swoją wypowiedź na temat budowy dróg i mostów z 15 września - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Szef rządu mówił kilka dni temu, że wbrew deklaracjom liderów PO i PSL, w czasie ich rządów, nie budowano dróg i mostów. W Brukseli istotna decyzja dotycząca Polski - ambasadorowie Unii zdecydowali, że 16 października nie będzie wysłuchania ws. praworządności. Za Oceanem, w Nowym Jorku, prezydent Andrzej Duda wystąpił na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. W środę w siedzibie PKW zostały wylosowane jednolite numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim: Bezpartyjni Samorządowcy - nr 1, PSL - nr 2, Zieloni - nr 3, (...), PiS - nr 10. Do sądu trafił też pozew przeciwko posłowi Stanisławowi Piotrowiczowi. W Krakowie podopieczni fundacji Anny Dymnej zdobyli Kopiec Kościuszki. "Każdy ma swoje K2" - mówili organizatorzy. Tego dnia wyjątkowe fotografie obiegły internet - astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Alexander Gerst uwiecznił formujący się supertajfun Trami, który wkrótce uderzy m.in. w Tajwan.
Premier Mateusz Morawiecki ma sprostować swoją wypowiedź nt. budowy dróg i mostów z 15 września - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowego wykonaniu.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie odpowiada naszej argumentacji, nie możemy się z nim zgodzić, aczkolwiek przyjmujemy go do wiadomości; wyrok będzie najpewniej wykonany - poinformował pełnomocnik premiera, radca prawny Adrian Salus.
Unijni ambasadorowie zdecydowali, że 16 października nie będzie kolejnego wysłuchania Polski w kontekście art. 7. Traktatu UE. Zamiast tego przedstawiona zostanie informacja o sytuacji systemu sądownictwa w Polsce, czyli - jak mówi się w unijnym żargonie - "state of play".
"Każde użycie broni chemicznej jest przestępstwem. Społeczność ONZ nie może zaakceptować takich metod. Nasza bezczynność będzie tylko zachęcać sprawców" - mówił prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zapowiedział, że Polska przedstawi Zgromadzeniu Ogólnemu Narodów Zjednoczonych projekt rezolucji w sprawie wdrożenia konwencji o zakazie broni chemicznej.
W środę w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej zostały wylosowane jednolite numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim. Są to komitety, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. Wylosowany w ten sposób numer przyjmą listy danego komitetu nie tylko w wyborach do sejmików, ale także w wyborach do rad powiatów i rad gmin.
Przeprosin i 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia na cel charytatywny domagają się wspólnie I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka. Złożyli do sądu pozew przeciwko posłowi Stanisławowi Piotrowiczowi z PiS. Chodzi o jego słowa, że sędziowie to złodzieje.
Razem można zrobić wszystko, mimo przeciwnościom losu. To właśnie pokazali podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", która obchodzi 15-lecie działalności. Podopieczni fundacji razem z wybitnymi himalaistami zdobyli Kopiec Kościuszki w Krakowie. "Każdy ma swoje K2" - mówili organizatorzy.
Niezwykłe fotografie supertajfunu Trami - piątego tak silnego w tym roku na zachodnim Pacyfiku - opublikował na Twitterze astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Alexander Gerst. "Jakby ktoś wyciągnął gigantyczny korek" - napisał.
Pytanie o to, czy jesteśmy sami we Wszechświecie, towarzyszy nam od początków naszej cywilizacji, najnowsze odkrycia astronomii sprawiają, że poszukiwania ewentualnego życia poza Ziemią stają się coraz bardziej ciekawe, zarówno w Układzie Słonecznym, jak i poza nim. Poza nasłuchiwaniem docierających do Ziemi sygnałów radiowych, badania koncentrowały się do tej pory na poszukiwaniu biologicznych śladów życia, na Marsie albo księżycach Saturna i Jowisza, czy też na planetach pozasłonecznych, teraz NASA przymierza się do badań śladów cywilizacji znacznie bardziej rozwiniętych.
"Pół roku temu prezydent Trump nakazał Pentagonowi przeprowadzenie defilady w Waszyngtonie. Pentagon oświadczył, że będzie to kosztowało 100 milionów dolarów, więc po takiej ocenie prezydent wycofał się z tego. W tym przypadku - obecnej stałej bazy - Kongres zlecił Pentagonowi do końca marca przyszłego roku taką analizę, przeprowadzenie analizy zasadności budowy takiej bazy. Wszystko, co mówimy wcześniej jest, uważam, znacząco przedwczesne" - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM generał Jarosław Stróżyk pytany o możliwość powstania Fort Trump w Polsce i o to, czy to prezydent Donald Trump musi przekonywać wojsko do swoich pomysłów, czy odwrotnie.
CAŁĄ ROZMOWĘ MARCINA ZABORSKIEGO Z GEN. JAROSŁAWEM STRÓŻYKIEM ZNAJDZIECIE TUTAJ >>>
"Staramy się na bieżąco spłacać nasze zobowiązania" - mówi szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer pytana o to, jak jej ugrupowaniu idzie spłacanie długów. Na pytanie "spłacanie z czego?" gość Roberta Mazurka w RMF FM odpowiada: zachęcam do wpłacania na Nowoczesną. "Uważam, że Nowoczesna jest potrzebna - podkreśla.
CAŁĄ ROZMOWĘ ROBERTA MAZURKA Z KATARZYNĄ LUBNAUER ZNAJDZIECIE TUTAJ >>>
(ł)