Gdyby próbną maturę z matematyki potraktować jak prawdziwą, to aż 30 procent uczniów by jej nie zdało. Wyniki listopadowego, próbnego egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu nie pozostawiają złudzeń: królowa nauk to wciąż zmora polskich maturzystów.
Ze statystyk wynika, że najgorzej poszło w Lubuskiem - tam nie zdało ponad 37 proc. uczniów. Najlepsi okazali się ich koledzy z Pomorza, ale i tam nie zdałby prawie co czwarty. Bardzo źle wypada przekrój uzyskanych punktów: aż 2/3 tych, którzy zdali ma wyniki w przedziale od 30 do 59 procent, czyli od granicy zdawalności do wyniku ledwo przeciętnego. Robiliśmy dużo zadań, których jeszcze nie mieliśmy, one sprawiły dużo trudności - to komentarz do próbnej matury jednego z licealistów w Toruniu.
Co ciekawe, w listopadzie większość uczniów była zadowolona ze swojej pracy. Słyszałem głosy, że matura była trudna. Ale nie, była łatwa, spodziewałem się czegoś gorszego - mówili jeszcze półtora miesiąca temu.
Wiele wskazuje na to, że część uczniów źle mierzyła siły na zamiary. Rozszerzona matura wypadła bowiem znacznie gorzej, niż podstawowa - nie zdało jej aż 47 procent uczniów (dla porównania - z podstawową nie poradziło sobie 30,6 procent). W pozostałych przedziałach punktowych maturzystom wybierającym egzamin rozszerzony szło już na szczęście lepiej, jednak wciąż są to wyniki dalekie od ideału.
Obowiązkowa matura z matematyki to problem przede wszystkim dla tych uczniów, którzy w żaden sposób nie widzą dla niej miejsca w swojej przyszłości. Matematyka nawet nie jest wymagana na moich studiach, więc dla mnie udręka. Chcę tylko zaliczyć, byle mieć papier - deklaruje licealistka, która marzy o dalszej edukacji plastycznej.
Jak zauważa matematyk Elżbieta Glura to właśnie może być problemem, bo kto zakłada, że chce "tylko zaliczyć", na egzaminie w stresie może mieć problem z osiągnięciem minimum. Wydaje mi się, że matura z matematyki to problem tych uczniów, którzy nie pracują systematycznie i robią błędne założenia. Ci, którym się wydaje, że może bez żadnego przygotowania, bez żadnego wysiłku odpowiedzą na podstawowe pytania... tym się nie udaje - podsumowuje.
Wydawnictwo Operon - współorganizator próbnych matur - wysłało do szkół szczegółowe raporty. Uczniowie będą mogli przyjrzeć się swoim błędom jeszcze w tym tygodniu.