Musimy jeszcze bardzo dużo powtórzyć i wiele się nauczyć – to wnioski tegorocznych maturzystów po próbnym egzaminie z matematyki. Po 25 latach na egzamin maturalny wraca królowa nauk – matematyka.
Maturę z matematyki w maju zdawać będą nawet przyszli artyści plastycy, którzy wcześniej protestowali w tej sprawie. I tak na przykład we wrocławskim liceum plastycznym do dzisiejszego testu przystąpiło 58 uczniów. Jak przekonała się reporterka RMF FM Barbara Zielińska, choć o poranku na korytarzach panował pozorny luz, to wielu tegorocznych maturzystów przyznawało, że żołądki mają ściśnięte, a ostatnie powtórki robili jeszcze wczoraj:
Bez względu na to, jaki będzie wynik dzisiejszych testów, jak tegoroczni maturzyści poradzą sobie z egzaminem, matematyka pozostanie obowiązkowa na maturze – zapewnia minister edukacji. Katarzyna Hall dodaje, że nie ma też znaczenia to, jak bardzo i w jakiej liczbie będą zabiegać o zmianę decyzji. Resort edukacji jest nieustępliwy. Stan prawny jest jasny i jednoznaczny - usłyszała od minister Hall reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka. Nie zmienia się reguł w czasie gry, jest już za późno - podkreśliła.
Praca - jak zaznaczyła minister Hall - jest już zaplanowana, arkusze egzaminacyjne gotowe i jedyne co wchodzi w grę to ewentualna korekta reguł egzaminu, ale dopiero w następnych latach.
Dzisiejszy egzamin to właściwie próba generalna przed majem. Wszystko odbyło się bowiem jak na prawdziwym egzaminie. Wcześnie rano dyrektorzy szkół otrzymali od kurierów arkusze egzaminacyjne zapakowane w tzw. bezpieczne koperty, Próbny egzamin rozpoczął się - tak jak prawdziwy - o godzinie 9, trwał 170 minut. Prace maturzystów zostały zakodowane, a sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Na potrzeby egzaminu z matematyki przeszkolono 4 tys. egzaminatorów. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić wyniki próbnego egzaminu w grudniu.
Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, chcąc pomóc uczniom przygotować się do tego egzaminu, organizują próbny egzamin. Przystąpią niego maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które do okręgowych komisji egzaminacyjnych zgłosiły chęć udziału.