Musimy jeszcze bardzo dużo powtórzyć i wiele się nauczyć – to wnioski tegorocznych maturzystów po próbnym egzaminie z matematyki. Po 25 latach na egzamin maturalny wraca królowa nauk – matematyka.

Maturę z matematyki w maju zdawać będą nawet przyszli artyści plastycy, którzy wcześniej protestowali w tej sprawie. I tak na przykład we wrocławskim liceum plastycznym do dzisiejszego testu przystąpiło 58 uczniów. Jak przekonała się reporterka RMF FM Barbara Zielińska, choć o poranku na korytarzach panował pozorny luz, to wielu tegorocznych maturzystów przyznawało, że żołądki mają ściśnięte, a ostatnie powtórki robili jeszcze wczoraj:

Hall: Matematyka nie zniknie z matury

Bez względu na to, jaki będzie wynik dzisiejszych testów, jak tegoroczni maturzyści poradzą sobie z egzaminem, matematyka pozostanie obowiązkowa na maturze – zapewnia minister edukacji. Katarzyna Hall dodaje, że nie ma też znaczenia to, jak bardzo i w jakiej liczbie będą zabiegać o zmianę decyzji. Resort edukacji jest nieustępliwy. Stan prawny jest jasny i jednoznaczny - usłyszała od minister Hall reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka. Nie zmienia się reguł w czasie gry, jest już za późno - podkreśliła.

Praca - jak zaznaczyła minister Hall - jest już zaplanowana, arkusze egzaminacyjne gotowe i jedyne co wchodzi w grę to ewentualna korekta reguł egzaminu, ale dopiero w następnych latach.

To próba generalna przed majem

Dzisiejszy egzamin to właściwie próba generalna przed majem. Wszystko odbyło się bowiem jak na prawdziwym egzaminie. Wcześnie rano dyrektorzy szkół otrzymali od kurierów arkusze egzaminacyjne zapakowane w tzw. bezpieczne koperty, Próbny egzamin rozpoczął się - tak jak prawdziwy - o godzinie 9, trwał 170 minut. Prace maturzystów zostały zakodowane, a sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Na potrzeby egzaminu z matematyki przeszkolono 4 tys. egzaminatorów. Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić wyniki próbnego egzaminu w grudniu.

Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, chcąc pomóc uczniom przygotować się do tego egzaminu, organizują próbny egzamin. Przystąpią niego maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które do okręgowych komisji egzaminacyjnych zgłosiły chęć udziału.