Krasz, random i przegryw były najczęściej używanymi przez młodzież słowami w 2021 roku - wynika z raportu portali nadwyraz.com i Polszczyzna.pl. Zwycięzca konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku - śpiulkolot - był daleko poza czołówką.
Portale nadwyraz.com i Polszczyzna.pl oraz ich partner technologiczny SentiOne przygotowały "Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 r.".
Z portali takich jak Twitter, Facebook czy inne witryny społecznościowe zebrano 3 117 954 jednostek. Były to m.in. słowa zaczerpnięte z propozycji nadesłanych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo roku organizowanym od 2016 roku przez PWN. "Zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej - na stronach i portalach odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddanych zostało 15 jednostek o największej frekwencji" - napisano w raporcie.
Według badań najpopularniejszym młodzieżowym słowem w internecie w 2021 roku był "crush" lub spolszczone "krasz". Określa ono osobę, w której się podkochujemy, aczkolwiek niekoniecznie ona o tym musi wiedzieć.
Drugim najpopularniejszym hasłem był wyraz "randomowy", pochodzący od angielskiego "random" (losowy, przypadkowy) i dokładnie to samo oznaczający. Polska młodzież wykorzystuje także samo słowo "random", określając nią np. przypadkowego człowieka.
Na podium znalazł się jeszcze "przegryw", oznaczający nieudacznika. To bezpośrednie tłumaczenie angielskiego słowa "loser", oznaczającego nie tylko nieudacznika, ale także kogoś, kto przegrał np. na zawodach.
Na kolejnych miejscach był m.in. "sztos" lub "sztosik" (oznaczające coś robiącego wrażenie) oraz "cringe" lub "krindż" (podobnie zaczerpnięte z języka angielskiego, oznacza coś żenującego). Znalazło się także słowo o zabarwieniu politycznym, czyli "libek", będące pogardliwym określeniem osób o liberalnych poglądach, pochodzących najczęściej z dużych miast, czytających "Gazetę Wyborczą" i głosujących na Platformę Obywatelską.
Wśród młodzieży popularne jest także słowo "rel", będące uciętym "relatable". Oznacza coś, z czym możemy się utożsamić.
Analitycy wskazują, że w czołówce na próżno szukać "śpiulkolotu", ogłoszonego Młodzieżowym Słowem Roku. Słowo oznaczające miejsce do spania pojawiło się dopiero na 73. pozycji.