Sejmik województwa uchwalił przekształcenie Szpitala Specjalistycznego w Radomiu oraz Szpitala Psychiatrycznego w podwarszawskich Ząbkach w spółki z o.o. Radnych przed komercjalizacją kolejnych na Mazowszu placówek medycznych nie powstrzymały protestujące przed urzędem pielęgniarki ze szpitalu w Siedlcach.

Protestujący przynieśli transparenty: "Zdrowie nie jest towarem", "POlepszyło mi się...", "Szpitale spółki nie uciekły przed długami". Wśród kilkudziesięciu osób byli m.in. związkowcy NSZZ "Solidarność" Mazowsze oraz pracownicy wojewódzkiego szpitala w Siedlcach.

Jak powiedziała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Iwona Borchulska, placówka w Siedlcach została przekształcona w spółkę dwa lata temu. Była ona wówczas w dobrej kondycji finansowej, a obecnie grozi jej upadłość. Jeżeli organ założycielski nie pomoże finansowo, to mieszkańcy byłego województwa siedleckiego będą pozbawieni usług wysokospecjalistycznych - powiedziała. Przekształcenie wcale nie prowadzi do lepszego zarządzania i nienamnażania zadłużenia - oceniła. Dodała, że protest w Warszawie rozpoczyna cykl protestów lokalnych przeciwko przekształceniom.

Z przedstawicielkami pielęgniarek spotkał się marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Powiedział on na sesji, że straty szpitala w Siedlcach na koniec roku wyniosą 23 mln złotych. To dowód, że nie zawsze przekształcenie daje dobre efekty - mówił. Zaznaczył jednak, że nie wyobraża sobie, by dopuścić do upadłości placówki. Dodał, że przygotowany plan restrukturyzacji zakłada m.in. obniżenie pensji pracowników maksymalnie o 15 proc. oraz redukcję zatrudnienia, co w skali roku ma dać 13 mln zł oszczędności.

Przekształcane placówki odnotują w tym roku straty

Podczas sesji radni zdecydowali o przekształceniu w spółki dwóch szpitali oraz centrum leczniczo-rehabilitacyjnego. Przekształcony w spółkę zostanie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Drewnica" w Ząbkach. Ujemny wynik finansowy placówki w 2012 r. może wynieść blisko 2,9 mln złotych - tak wynika z analizy finansowej szpitala.

W spółkę przekształcony będzie także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. Strata tej placówki na koniec roku może wynieść 27 mln złotych.

Przekształcone w spółkę zostanie Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS. Z przyjętego planu finansowego Centrum wynika, że strata w 2012 r. może wynieść ponad 5 mln złotych.

W trakcie głosowań sesję opuścili radni SLD i PiS. Jesteśmy przeciwko przekształceniom. Jedynym wyjściem, by opóźnić decyzję w tej sprawie, jest brak kworum - powiedział radny SLD Grzegorz Pietruczuk.

Mimo braku kworum, po wyjściu radnych opozycji, sesji nie przerwano. Odbyła się debata nad kolejnymi punktami porządku obrad. Głosowania odbyły się po wyczerpaniu porządku, gdy radnym koalicji udało się uzyskać kworum.