Radni SLD-Lewica Razem dołączyli do koalicji KO-PSL w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Dzięki tej decyzji koalicja będzie mieć w 39-osobowym sejmiku 25 mandatów. W opozycji pozostaną radni PiS.
Informację o poszerzeniu koalicji przekazali w piątek w Poznaniu jej reprezentanci przed pierwszą sesją sejmiku nowej kadencji.
Jak wyjaśnił dotychczasowy marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (PO), poszerzenie koalicji pozwoli dodatkowo ustabilizować sytuację w samorządzie województwa.
Wynik wyborów samorządowych w zdecydowanej większości wykazał w Wielkopolsce poparcie dla idei decentralizacji państwa i silnej więzi z ideą UE. Tak zagłosowało wielkopolskie społeczeństwo i chcieliśmy połączyć siły, które podzielają te wartości - powiedział.
Już wiadomo, że lewicowy radny Wiesław Szczepański będzie kandydatem na przewodniczącego sejmiku. Podjęliśmy decyzję na szczeblu krajowym o tym, aby tam, gdzie jest to możliwe, wspierać KO i PSL. Stąd decyzja również o tym, aby przystąpić do tej koalicji w Wielkopolsce - powiedział Wiesław Szczepański (SLD).
W piątek odbywa się pierwsza sesja sejmiku, w trakcie której wybrany zostanie m.in. marszałek województwa i przewodniczący sejmiku.
W październikowych wyborach Koalicja Obywatelska uzyskała w wielkopolskim sejmiku 15 mandatów, 13 mandatów przypadło PiS. PSL zdobyło siedem mandatów, SLD-Lewica Razem - trzy, Bezpartyjni Samorządowcy - jeden mandat.
Cztery lata temu PO zdobyła 13 mandatów i podjęła koalicyjną współpracę z PSL, które uzyskało 12 mandatów. PiS wprowadził ośmiu radnych, SLD Lewica Razem - czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.
(az)