Pomagam.pl, siepomaga.pl, PCK, Caritas, Banki Żywności, Polska Akcja Humanitarna, samorządy - to między innymi te instytucje organizują wiarygodne zbiórki dla poszkodowanych powodzian. Gdzie można przekazać najbardziej potrzebne rzeczy lub wpłacić pieniądze na m.in. prace remontowe w zniszczonych domach i mieszkaniach?

Ewakuacja ludzi z dachów budynków, woda sięgająca niemal czubków ulicznych latarni, przerwane tamy i zalane mosty, niedziałające stacje benzynowe, brak prądu i zasięgu telefonii komórkowej, zalane piwnice, a przede wszystkim zniszczone domy, a często także utrata dorobku całego życia - oto obraz południowej Polski z ostatnich dni. 

To m.in. dla mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny w sieci ruszyły zbiórki. Jak wesprzeć powodzian? 

Zbiórka PAH

Z pomocą dla powodzian ruszyła Polska Akcja Humanitarna, która już przeznaczyła pół miliona złotych na opłacenie najpilniejszego wsparcia.

Tragedia mieszkańców nie skończy się wraz z opadnięciem poziomu wody. Będą potrzebować środków czystości, podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, pomocy finansowej. Nie zostawimy poszkodowanych samych - podkreśla prezes PAH, Maciej Bagiński.

Jeśli chcesz wspomóc finansowo działania podejmowane przez PAH, możesz wpłacić pieniądze:

  • Przez stronę PAH: www.pah.org.pl/wplac
  • BLIK-iem na numer 453 021 973 o treści: SOS POWÓDŹ
  • Przelewem na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "Powódź - pomagam"
  • Wspierając zbiórkę na Zrzutka.pl: www.zrzutka.pl/sospowodz

Zbiórka Caritas Polska

Ogólnopolską zbiórkę uruchomiła Caritas Polska. Można się do niej przyłączyć TUTAJInstytucja poinformowała także, że przekazuje 200 000 zł na pilną pomoc interwencyjną powodzianom. "To środki, które trafią do diecezjalnych ośrodków Caritas na terenach dotkniętych powodzią i będą mogły być wydane na pilne potrzeby" - podało Caritas. 

Datki możecie przekazać:

  • Przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ.
  • BLIK 668 070 000 tytułem POWODZ

"Potrzebna jest też pomoc rzeczowa od firm (ilości hurtowe). W tym momencie nie prowadzimy zbiórek rzeczowych od osób indywidualnych. Potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności" - czytamy w komunikacie.

Zbiórka PCK

#NaRatunekPowódź - to z kolei akcja Polskiego Czerwonego Krzyża, który również uruchomił zbiórkę na rzecz ofiar powodzi. Można ją wesprzeć TUTAJ.

Darowiznę możecie przekazać:

  • Na numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
  • BLIK 794 33 22 11 z dopiskiem Powódź

"Polski Czerwony Krzyż chce zapewnić niezbędne środki na pomoc osobom dotkniętym powodzią, m.in. w Stroniu Śląskim, Kłodzku i Głuchołazach. Zachęcamy wszystkich do wsparcia naszych działań. Potrzeby są ogromne, a sytuacja może jeszcze się pogorszyć. Państwa pomoc może uratować ludzkie życie" - apeluje Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zbiórki Pomagam.pl

„SOS Powódź: Południe Polski potrzebuje pomocy" - to strona serwisu Pomagam.pl, na której założono już kilka oficjalnych i zweryfikowanych zbiórek dla poszkodowanych w wyniku powodzi. 

Pieniądze można już wpłacać m.in. na zbiórki "Dolnośląskie OSP walczą z naturą", "Pomoc dla psiaków z Nysy" czy "Pomoc dla powodzian". Listę zbiórek można znaleźć TUTAJ

Zbiórka Siepomaga.pl

Fundacja Siepomaga uruchomiła ogólnopolską zbiórkę, z której - jak poinformowano - 100% zebranych środków zostanie przekazanych na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi

Swoją cegiełkę można dołożyć TUTAJ

Zbiórka Banki Żywności

"Banki Żywności ruszają do pomocy powodzianom. Będziemy przekazywać żywność suchą, wodę butelkowaną i środki higieniczne - tam, gdzie będą najbardziej potrzebne. Każdy może wesprzeć te działania w tym trudnym momencie" - czytamy w opisie zbiórki.

Swoją cegiełkę można dołożyć za pośrednictwem tej strony.

Federacja Polskich Banków Żywności prowadzi także zbiórką pieniężną na rzecz powodzian. Pieniądze można wpłacać na nr konta: 03 1540 1287 2001 6612 6809 0003

"Jednocześnie Federacja Polskich Banków Żywności zwraca się z gorącym apelem do środowisk biznesowych o przekazywanie darowizn w postaci żywności suchej i z długim terminem przydatności do spożycia, wody butelkowanej i środków higieny. Sieć trzydziestu jeden Banków Żywności jest w stanie skoordynować każdy transport z dowolnego zakątka Polski" - dodają organizatorzy.

WOŚP z pomocą dla powodzian

Na los powodzian nie pozostaje obojętna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak poinformował, że oprócz uruchomionych już 40 mln zł na zakup najpotrzebniejszych środków, powstaje osobna zbiórka, m.in. na odkupienie zniszczonego sprzętu medycznego.

Szef WOŚP przekazał, że w poniedziałek utworzono konto zbiórki. Wszystkie szczegóły dotyczące pomocy WOŚP znajdziesz TUTAJ>>>

Jeśli chcesz wesprzeć powodzian poprzez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, możesz to zrobić wpłacając pieniądze bezpośrednio na przeznaczone na ten cel konto w mBanku:

12 1140 1010 0000 5244 4400 1043

SWIFT: BREXPLPWMBK

IBAN: PL12 1140 1010 0000 5244 4400 1043

Zbiórka fundacji Wolne miejsce

Zbiórkę pieniędzy prowadzi także fundacja Wolne miejsce, która we współpracy z partnerami z World Central Kitchen każdego dnia wspiera tysiące osób.

Fundację można wesprzeć finansowo poprzez darowizny z dopiskiem "Powódź":

  • BLIK na nr telefonu: 509455555
  • Przelew na konto Alior Bank 84 2490 0005 0000 4530 15463474.

Fundacja przeznaczy pieniądze na wszelkie artykuły niezbędne do przygotowywania tysięcy posiłków, paliwo, transport.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Zbiórkę pieniężną uruchomiło także Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, które uczula na dramat zwierząt, które zostały odcięte od swoich opiekunów, straciły schronienie, są zagrożone głodem i chorobami.

TOZ utworzyło fundusz pomocowy na rzecz zwierząt, które ucierpiały w wyniku powodzi ZOBACZ TUTAJ

Jeśli chcecie przeznaczyć darowiznę na rzecz zwierząt, które ucierpiały w powodzi, możecie przesłać pieniądze przelewem, wpisując w tytule: Pomoc dla powodzian

  • Numer konta rachunku bankowego: 48 1030 1582 0000 0008 1026 2001
  • Numer rachunku bankowego w formacie IBAN: PL48 1030 1582 0000 0008 1026 2001

kod Swift Banku: CITIPLPX

Polska Misja Medyczna

Powodzianom pomaga też Polska Misja Medyczna. "Musimy działać już teraz! Naszym priorytetem jest wsparcie poszkodowanych osób poprzez zapewnienie im indywidualnej pomocy i odbudowa punktów medycznych na zalanych terenach. Chcemy też dofinansowywać wsparcie psychologiczne, które będzie potrzebne jeszcze długo po kryzysie" - informuje organizacja. 

Jak wesprzeć PMM? 

  • kod Swift banku: PKOPPLPW 
  • Nr konta bankowego: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 
  • Numer rachunku bankowego w formacie IBAN: PL53 1240 4650 1787 0010 7345 2383

Festiwal Górski w Lądku-Zdroju dla powodzian

Powodzianom z Lądka Zdroju pomóc chce także Festiwal Górski. "Zbieramy pieniądze na zakupy wody, środków higienicznych, jedzenia, łopaty, rękawiczki. Ale też na wszystko czego sobie nie możemy wyobrazić w tej chwili. Lądek-Zdrój przez 29 lat był gościnnym domem dla Festiwalu Górskiego i jego uczestników. Teraz dla tego domu trzeba coś zrobić" - napisał dyrektor festiwalu Maciej Sokołowski.

Pomóc można pod tym linkiem. Festiwal Górski powodzianom (zrzutka.pl)

Huby pomocy dla powodzian we Wrocławiu i Wałbrzychu

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego uruchomił dwa HUBY POMOCY DLA POWODZIAN - we Wrocławiu i w Wałbrzychu. Można tam przywozić artykuły pierwszej potrzeby, które następnie przekazywane będą samorządom i trafią bezpośrednio do potrzebujących mieszkańców. 

W Urzędzie Marszałkowskim ogłoszono zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby m.in. żywności długoterminowej, artykułów sanitarnych, czy artykułów medycznych, które trafią do osób poszkodowanych w powodzi. Miejsce zbiórki to: magazyn przy ul. Walońskiej 3 we Wrocławiu. Punkt  będzie dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

Gdzie w całym kraju można przekazać dary dla powodzian? Sprawdź >>>LISTĘ<<<.

Jak mądrze pomagać?

Narodowy Instytut Wolności zachęca do wspierania zbiórek prowadzonych przez samorządy i doświadczone organizacje pozarządowe i podaje 5 zasad odpowiedzialnej pomocy w sytuacji kryzysowej: 

  • Sprawdź legalność zbiórki. Upewnij się, że zbiórka finansowa zarejestrowana jest na portalu zbiorki.gov.pl.
  • Pomagaj adekwatnie do potrzeb. Zanim przekażesz dary, sprawdź, czego faktycznie potrzeba. Zbiórka nieodpowiednich rzeczy może wprowadzić chaos i utrudniać pracę służb.
  • Współpracuj z doświadczonymi organizacjami i samorządem. Zaufaj organizacjom z doświadczeniem, które wiedzą jak najlepiej rozdysponować środki.
  • Weryfikuj uczciwość organizatorów. Sprawdź wiarygodność organizatora i jego wcześniejsze działania. To pomoże uniknąć oszustw i zapewni, że Twoje wsparcie trafi tam gdzie trzeba.
  • Koordynuj działania. Unikaj nieprzemyślanych akcji, współpracuj z organizacjami i władzami. To zapewni efektywność pomocy. 

Zaleca szczególną ostrożność przy wspieraniu zbiórek zakładanych przez osoby fizyczne na popularnych portalach zbiórkowych. 

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.