Greenpeace Polska interweniuje w Komisji Europejskiej w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Ekolodzy wyślą dziś list z prośbą o spotkanie i reakcję do Dyrekcji Generalnej do spraw Środowiska. Chcą przekonać unijnych urzędników, że przekop Mierzei nie przyniesie żadnych korzyści.
Główny argument ekologów to nieodwracalne szkody, jakie przekop Mierzei wyrządzi w środowisku. Na tej inwestycji straci cały region - przekonuje Magdalena Figura z Green Peace Polska. Ucierpią zarówno turystyka, jak i lokalna społeczność. Musimy pamiętać, że te cenne obszary, to główny powód dla rozwoju ekonomicznego tego regionu - dodaje.
Ekolodzy podkreślają, że przekop Mierzei i budowa kanału żeglugowego naruszy siedliska ryb. To spowoduje kłopoty w pracy lokalnych rybaków.
Przedstawiciele Green Peace Polska liczą na spotkanie z urzędnikami Komisji w ciągu kilku tygodni. Mamy sygnały, na podstawie których wiemy, że sprawa jest istotna dla Komisji Europejskiej - dodaje Magdalena Figura.
Błyskawiczna wycinka drzew przygotowująca grunt pod przekop Mierzei Wiślanej, pośpiech, zaangażowanie policji, rozpoczęcie prac mimo braku ostatecznej decyzji środowiskowej - oto kolejna odsłona niszczenia polskiej przyrody. Ta inwestycja będzie zwracać się nawet przez 450 lat - przekonują autorzy pisma: Greenpeace Polska i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. W swoim liście podkreślają też, że według nich planowana inwestycja nie ma uzasadnienia ekonomicznego i społecznego.
Ekolodzy przypominają, że Greenpeace Polska razem z grupą 16 organizacji pozarządowych już w 2016 roku sprzeciwiał się budowie drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ze względu na jej negatywny wpływ na środowisko. Podkreślają też, że inwestycja prowadzona jest w obszarze Natura 2000.