Nawet 50 tysięcy złotych może wynieść kara, jaką miałby płacić właściciel solariów pozwalający korzystać ze swoich usług osobom niepełnoletnim. Projekt ustawy w tej sprawie trafił już z Kancelarii Prezydenta do Sejmu. Jego szczegóły jeszcze dziś zaprezentują onkolodzy i przedstawiciele ministerstwa zdrowia. A my już teraz zapraszamy do głosowania w sondzie na RMF24.pl i wpisywania komentarzy.
Szczegóły projektu ws. solariów jeszcze dziś zaprezentują onkolodzy i przedstawiciele ministerstwa zdrowia, jednak już teraz zna je nasz reporter Michał Dobrołowicz. Solaria mieliby kontrolować pracownicy sanepidu. Sprawdzaliby solaria tak, jak teraz policjanci kontrolują sklepy spożywcze pod kątem sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.
To jest tak, jak palenie tytoniu czy korzystanie z napojów alkoholowych - ludzie dorośli mogą mieć ten wybór, uważam, że dzieciom nie powinno się dawać takiego wyboru - mówi w rozmowie z RMF FM prof. Piotr Rutkowski z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
W większości amerykańskich stanów obowiązuje zakaz korzystania z solariów. Okazuje się, że gdy takie ograniczenie dotyczące niepełnoletnich wprowadzono tam w 2010 roku, to wśród studentów o 40 procent spadł odsetek korzystających z solariów. Dlaczego? Mimo że mogą - wiedzą, że szkodzi. To nie tylko proste ograniczenie, to działanie edukacyjne - mówi profesor Piotr Rutkowski. Prawda jest taka, że z solarium nie ma żadnego plusa poza krótkotrwałym zabarwieniem skóry. A długoterminowo mamy sytuację zwiększenia ryzyka nowotworowego i starzenia się skóry - dodaje profesor Rutkowski. Jak mówi, "wielu osobom wydaje się, że 50 tysięcy złotych to surowa kara". Tymczasem choćby w Wielkiej Brytanii kary za złamanie zakazu dotyczącego korzystania z solariów są też finansowe i jeszcze ostrzejsze - tłumaczy.
Rutkowski podkreśla jednocześnie, że najwyższe kary finansowe przewidziane w projekcie dotyczyłyby sieci solariów liczących co najmniej kilkanaście gabinetów. Według pomysłodawców, są szanse na to, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku.
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, celem projektu jest "ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego". Wprowadzenia odpowiednich przepisów w tym zakresie od dawna oczekiwali onkolodzy, którzy obserwowali wzrost zachorowań na czerniaka złośliwego.
Lekarze podkreślają, że korzystanie z solariów sprzyja powstawaniu nowotworów skóry, ze względu na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV.
Projekt przewiduje między innymi wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z solariów przez osoby poniżej 18. roku życia oraz zakazu promocji i obowiązku zamieszczania w lokalu przez właścicieli solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z urządzenia.
(łł)