Kolejne organizacje powiązane ze stowarzyszeniem "Duma i Nowoczesność" trafią pod lupę ABW. To konsekwencja śledztwa w sprawie rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, które organizowali członkowie stowarzyszenia. Trzech zatrzymanych mężczyzn usłyszało zarzut propagowania nazistowskiego ustroju państwa.
ABW lustruje wszystkie organizacje, które pojawiły się w materiale telewizyjnym dotyczącym rocznicy urodzin Adolfa Hitlera - m.in chodzi o grupę Polscy Narodowi Socjaliści, a także o organizatorów Festiwalu Orle Gniazdo, na który zbierano pieniądze poprzez stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność".
Zatrzymania i przesłuchania mogą otwierać nowe wątki w danej sprawie. Niewykluczone, że ta sprawa będzie miała swój dalszy ciąg. Mamy wrażenie, że jest jej charakter rozwojowy. Niewykluczone są dalsze działania - mówi rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Z ustaleń reportera RMF FM wynika, że stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" nigdy nie było kontrolowane, choć pieniądze - jako organizacja pożytku publicznego - zbiera od 2014 roku. Rok później z jednego procenta zebrała 13 tysięcy złotych, w tym roku - 12 tysięcy.
Pod lupą prokuratury znalazł się wspomniany Festiwal Orle Gniazdo. Prokuratura Rejonowa w Radomsku wszczęła śledztwo w sprawie propagowania treści faszystowskich na tak zwanym "festiwalu tożsamościowym", który w lipcu miał miejsce koło Żytna w powiecie radomszczańskim.
Po pierwsze śledczy sprawdzą, jakie treści i przez kogo były prezentowane na festiwalu. Chodzi o występujące zespoły, ale także o okrzyki i gesty publiczności. Po drugie prokuratura musi ustalić, czy występy i spotkanie odbywały się w miejscu publicznym, np. w ośrodku gminnym czy też w miejscu zupełnie prywatnym. Poza tym: czy była to impreza biletowana, dostępna dla każdego czy też dla ograniczonego kręgu np. wyłącznie na zaproszenia. Jak usłyszał reporter RMF FM od prokuratorów, aby propagowanie określonych treści faszystowskich było karalne, musi być publiczne. Dlatego ważne będzie określenie kręgu uczestników.
Na razie śledczy zaplanowali pozyskanie całego materiału telewizyjnego, i zdjęć, których być może autorzy nie wyemitowali.
Prokuratura poinformowała dziś o pierwszych zatrzymaniach ws. spotkania neonazistów w Wodzisławiu Śląskim. To trzy osoby: Mateusz S., przewodniczący stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" oraz Adam B. i Tomasz R.
Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju, a jeden z nich dodatkowo jest podejrzany o nielegalne posiadanie broni i amunicji. Prokuratura nie ujawnia, czy podejrzani przyznali się do winy.
W mieszkaniach zatrzymanych osób policjanci znaleźli mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej, a także pistolet i amunicję.
Przypomnijmy, że wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, ujawnił w sobotę "Superwizjer" TVN24.
Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona.
Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy. W reportażu słychać okrzyki "Sieg Heil!" wznoszone na cześć wodza nazistowskich Niemiec.
(m)