19 osób odpowie przed sądem za oszustwa podatkowe związane z nabywaniem fikcyjnych faktur. W wyniku przestępczego procederu Skarb Państwa stracił 20 mln zł.
Akt oskarżenia w tej sprawie sporządziła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Jak poinformowała jej rzeczniczka prok. Katarzyna Bylicka, oskarżeni publikowali w internecie oferty sprzedaży podrobionych faktur VAT. Zakładali w tym celu strony internetowe i wysyłali maile do wytypowanych grup odbiorców.
Osoby zainteresowane zakupem podrobionych faktur VAT (...) były przekierowywane do domen głównych, w szczególności damvat.ru i mniejszy.com, gdzie przy użyciu bramki kontaktowej zgłaszały chęć nabycia nierzetelnych kosztowych faktur VAT - podała rzeczniczka.
Następnie przekazywano im adres e-mail oraz numery telefonów kontaktowych, pod którymi prowadzono dalszą korespondencję i rozmowy w celu uzgodnienia szczegółów takich jak oczekiwana treść faktury, sposób przekazania i koszt jej uzyskania.
Jak wskazała prokuratura, nabywcy "pustych faktur" dokonywali płatności prowizji z tytułu ich wystawienia na rachunki bankowe należące do osób pośredniczących w przekazywaniu pieniędzy. Pozyskane pieniądze transferowano na cypryjskie i tureckie konta. Następnie środki te były wypłacane w tamtejszych bankach lub przeznaczane na zakup walut wirtualnych.
Grupa przestępcza wskazywała w fakturach VAT jako wystawców dane podmiotowe i adresowe 65 polskich podmiotów gospodarczych o różnym profilu działalności, których reprezentanci tych firm nie wiedzieli - podała prok. Bylicka.
W wyniku tej działalności Skarb Państwa stracił blisko 20 mln zł.