W warszawskim zoo powstanie profesjonalny ośrodek - Centrum CITES - gdzie zwierzęta odebrane przemytnikom i osobom nielegalnie je posiadającym będą mogły poczekać na znalezienie nowego domu. Wmurowano już kamień węgielny pod budowę ośrodka.
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podkreślił, że do powołania ośrodka zobowiązuje nas Konwencja waszyngtońska (CITES) z 1973 r. o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Polska ratyfikowała Konwencję w 1989 r., weszła ona w życie w 1990 r. Jednak dopiero teraz powstanie pierwszy ośrodek CITES w Polsce.
Dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz przypomniał, że dzikie zwierzęta, które nie występują w Polsce w naturze, są spotykane w Warszawie i okolicach; takie przypadki zgłaszane są często straży miejskiej.
Ogród Zoologiczny w Warszawie od kilkunastu lat daje schronienie zwierzętom zatrzymywanym przez Służby Celne, policję i straż miejską. Istnieje jednak potrzeba tworzenia nowych, specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeń.
Dużo zwierząt nielegalnie przewożonych przez granice jest zatrzymywanych na stołecznym lotnisku i na przejściach granicznych ściany wschodniej. Są też "uciekinierzy" z hodowli prywatnych, znajdowani na terenie Warszawy i zwierzęta porzucone przez właścicieli. Do zoo przyjmowane są też zwierzęta znajdowane w mieszkaniach osób zatrzymywanych przez policję.
Centrum CITES nie jest pierwszym tego typu projektem w warszawskim zoo. Obecnie budowany jest "Ptasi Azyl" - w pełni wyposażony Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych, który zapewni ptakom opiekę, leczenie, rehabilitację i możliwość powrotu do środowiska naturalnego. Będzie mógł przyjmować rocznie ok. 2,5 tys. ptasich pacjentów 150 gatunków.