My przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, a w oknach praktykujących Żydów już w czwartek zapłonęła w specjalnym świeczniku pierwsza z chanukowych świeczek.

Chanuka zawsze w kalendarzu żydowskim przypada na 25 Kislew, kiedy noc jest najdłuższa. Od momentu Chanuki noc staje się coraz krótsza. W tym roku pierwsza świeczka będzie zapalona 21 grudnia. Święto Chanuka to jedno z dwóch świąt, które nie jest zapisane w Torze. Chanuka jest świętem nadziei. Co wieczór zapala się dodatkową świeczkę - przez osiem dni. Na koniec święta cały ośmioramienny świecznik świeci cały. Wzrastanie światła dodaje nadziei, że niektóre rzeczy, w końcu się zdarzą. W czasie święta mówi się "haksamea" – to znaczy wesołych świąt i wszystkiego najlepszego.

Chanuka przypada na 25 Kislew, czyli zwykle w grudniu kalendarza gregoriańskiego. Święto to przypomina triumf wojsk Machabeuszy nad greckimi władcami (164 rok p.n.e.) Było to niebywałe zwycięstwo małej żydowskiej nacji nad potężnym hellenistycznym królestwem Seleukidów, także często uważane za duchowe zwycięstwo żydowskiej religii nad wierzeniami Starożytnych Greków. Świętość Chanuka bierze się między innymi też z tego drugiego zwycięstwa, a także cudu małego dzbanka oliwnego: według tradycji pozostała tylko taka ilość świętego oleju, która starczyłaby na oświetlenie świątyni przez jeden dzień, po ponownym poświęceniu świątyni starczyła ona na osiem dni. W Izraelu i w Diasporze obchodzi się Chanuka przez osiem dni. Centralnym punktem święta jest zapalanie co wieczór jednej świeczki na menorze. Sens Chanuka koncentruje się w Izraelu na przesłaniu Machabeuszy o niezależności i suwerenności państwa.

07:30