Wizyta papieża w ojczyźnie i msza na krakowskich Błoniach jest szeroko komentowana przez światowe media. Większość z nich uważa, że jest to ostatnia podróż Jana Pawła II nie tylko do Polski, ale i za granicę, niepokoi się także o jego zdrowie. Podkreśla się też sentymentalny i autobiograficzny charakter tej wizyty.

To było największe nabożeństwo w historii Polski – podkreśla liberalna gazeta "Sueddeutsche Zeitung". Zainteresowanie wizytą papieża w Polsce jest na tyle duże, że mszę transmitowano na żywo w jednej z telewizji. Niektóre media uważają, że ta wizyta jest ostatnią zagraniczną podróżą Jana Pawła II.

Choć – jak podkreślają francuscy komentatorzy – wizyta papieża w ojczyźnie poprawia mu samopoczucie, to mimo wszystko zły stan zdrowia Jana Pawła II jest jednym z głównych tematów francuskiej prasy. Renomowany dziennik „Le Figaro” publikuje na pierwej stronie zdjęcie przygarbionego papieża, pozdrawiającego tłumy Polaków. Gazeta sugeruje, że to ostatnia jego wizyta w Polsce.

Także w Austrii pisze się przede wszystkim o złym stanie zdrowia papieża. Przed wizytą Jana Pawła II w Polsce media spekulowały, że nie wróci on już do Watykanu. Miałby pozostać w klasztorze. Dziś najpoważniejszy austriacki dziennik „Die Presse” relację z Krakowa rozpoczyna słowami: Papieżowi przy jego, prawdopodobnie ostatniej wizycie, Polacy zgotowali entuzjastyczne, ale i smętne, melancholijne przyjęcie - pisze gazeta.

O niezwykłym charakterze tej wizyty, a zwłaszcza mszy na Błoniach pisze "Washington Post". Amerykański dziennik podkreśla ogólnoludzki wymiar papieskiej homilii, zwraca też uwagę na autobiograficzny charakter wizyty. Być może jest to pierwsza podróż, która ma podtrzymać ducha samego papieża - pisze waszyngtońska gazeta.

foto RMF

10:25