W Polsce ukazuje się właśnie "Tryptyk Rzymski" - krótki poemat napisany - po ponad 20 latach poetyckiego milczenia - przez Jana Pawla II. Książka na życzenie autora została wydana w Krakowie. Inne wersje językowe ukażą się niebawem nakładem wydawnictwa z Watykanu.

Jan Paweł II rozpoczął pracę nad „Tryptykiem Rzymskim” w zeszłym roku, w czasie letnich wakacji w Castel Gandolfo. Nie wiadomo co nagle skłoniło papieża do powrotu do poezji. Niektórzy podkreślają, że dzieło jest swego rodzaju duchowym testamentem.

Poemat składa się z 3 części. Pierwsza, zatytułowana „Strumień” jest medytacją przyrody, oraz tego, który tę przyrodę stworzył. Druga część poświęcona jest Kaplicy Sykstyńskiej – to właśnie tam Karol Wojtyła został wybrany na papieża. W tym fragmencie autor kontempluje freski Michała Anioła. Trzecia część oparta jest na biblijnej historii Abrahama.

Papież pisał poemat ręcznie i fragmenty manuskryptu zawarte są w książce.

Posłowie do czterdziestostronicowego dzieła, zbioru medytacji napisał poeta i przyjaciel Jana Pawła Drugiego Marek Skwarnicki. Jego zdaniem Tryptyk Rzymski powinien zmusić nas do refleksji nad naszym istnieniem: Jeżeli nie jest ważny ten dom, który stworzyłem i te meble, i te ciuchy, i to wszystko, to co po mnie zostanie?

Posłuchaj, co o poemacie mówi poeta i przyjaciel papieża Marek Skwarnicki:

Foto: Aleksandra Bajka, RMF

23:00