W połowie listopada ma przyjść na świat pierwszy sklonowany gaur - zwierzę znajdujące się na liście gatunków zagrożonych. Jeśli eksperyment się powiedzie, naukowcy zamierzają sklonować inne wymierające stworzenia.
Codziennie z powierzchni ziemi znika około 100 gatunków. Jednym z zagrożonych wyginięciem jest bizon indyjski, zwany inaczej gaurem. Wywodzi się on z lasów tropikalnych Indii i Birmy. Ten ważący ponad tonę, garbaty kuzyn wołów przyjdzie wkrótce na świat dzięki pracy uczonych z Advanced Cell Technology (Massachusetts). Sklonowano go tak jak sławną owieczkę Dolly. Do pozbawionych jąder komórek jajowych zwykłych krów naukowcy wstawili jądra pobrane z komórek skóry martwego gaura. W ten sposób powstały zarodki z materiałem genetycznym indyjskiego bizona. Kilkadziesiąt z nich osiągnęło stadium, w którym zostały wszczepione zwykłym krowom. Jedna z tych krów - Bessie - utrzymała ciążę. Do tej pory płód rozwija się prawidłowo. Uczeni spodziewają się, że mały gaur (o imieniu Noe) przyjdzie na świat w listopadzie.
Doświadczenie uzyskane podczas klonowania gaura uczeni z ACT zamierzają wykorzystać do odtwarzania innych zagrożonych wyginięciem gatunków. Na początku mają zamiar zająć się pandą wielką, mieszkającą w waszyngtońskim zoo (zwierzę to nie wydało do tej pory potomstwa, które przeżyłoby dłużej niż kilka dni). Następne w kolejce czekają: hiszpańska koza górska bucardo, tygrys sumatrzański i indochiński oraz afrykańska antylopa bongo.
Klonowanie zwierząt pozwala na stworzenie stada identycznych pod względem genetycznym osobników, co zmniejsza ich szansę na skuteczną naturalną reprodukcję. Poza tym, odnowiona populacja zwierząt, nie maiałaby dokąd wracać. Miejsca, w których żyły dotychczas są w bardzo szybkim tempie niszczone bądź zajmowane przez człowieka. W związku z tym prawdopodobnie czeka je przyszłość w zoo lub specjalnie stworzonych rezerwatach.
Znana do tej pory technologia klonowania nie pozwoli na odnowienie gatunków, które znamy dziś jedynie ze skamieniałości, ponieważ niezbędna do tego celu jest żywa tkanka. Póki co nie będziemy najprawdopodobniej świadkami powrotu sklonowanych dinozaurów. Uczeni mieliby zresztą problem ze znalezieniem dla nich zastępczej matki...
14:30