Bazylika Mariacka w Gdańsku, wybudowana w 1343 roku, zwana również "Koroną Gdańska" jest największą w Europie i trzecią na świecie świątynią wybudowaną z cegły. Jej sklepienie zdobi 21 złotych gwiazd. Jedną z nich Paweł Adamowicz ofiarował swoim córkom.

Kamień węgielny pod budowę Bazyliki Mariackiej położono niemal 700 lat temu, w 1343 roku. Jej wnętrze liczy ponad 6,7 tysiąca metrów kwadratowych, dzięki czemu świątynia może pomieścić nawet do 20 tysięcy ludzi.



Centralną część Bazyliki stanowi gotycki ołtarz wykonany z drewna dębowego z 1517 roku, który przedstawia scenę Koronacji Najświętszej Marii Panny. Figury Marii i świętego Jana mierzą około 3,5 metrów, a Chrystusa 4,5 metra wysokości. 

Wśród największych skarbów Bazyliki są m.in. wykonana z kamienia wapiennego rzeźba "Pieta gdańska", która powstała około 1410 roku oraz kopia słynnego tryptyku "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga. 

Ponadto, na długiej liście słynnych zabytków świątyni znajduje się figura Madonny Gdańskiej wyrzeźbiona w latach 1400-1435.

Przy zakrystii znajduje się zegar astronomiczny Hansa Düringera z Torunia. Dwunastometrowy czasomierz pokazuje godziny, fazy księżyca oraz znaki zodiaku.

Posadzka Bazyliki składa się z około 400 płyt nagrobnych, pod którymi, zgodnie z tradycją, pochowani zostali znamienici i zasłużeni mieszańcy Gdańska. Najstarsza z płyt datowana jest na 1411 rok i należy do burmistrza miasta Leczkowa.

W Bazylice zostanie pochowany wieloletni prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Sklepienie pełne złotych gwiazd. Każda ma swojego właściciela

Największa z nich została ufundowana przez parafian Bazyliki, którzy dedykowali gwiazdę papieżowi Janowi Pawłowi II na pamiątkę spotkania z chorymi i służbą zdrowia, które odbyło się w Bazylice 12 czerwca 1987 roku.

Zamieszczanie gwiazd na sklepieniu zaczęto w czerwcu 2016 roku, kiedy ruszyła akcja "Pokolenia dla Bazyliki". W jej ramach zakupywane są gwiazdy - cegiełki, wykonane z miedzianej blachy pokrytej warstwą 24 karatowego złota.

Donatorzy gwiazdek otrzymują specjalny certyfikat, na którym widnieje numer gwiazdy oraz intencja, której są autorami. Łącznie sklepienia zdobi już 150 cegiełek. Jedną z nich Paweł Adamowicz ufundował swoim córkom. 

Opracowanie: Rafał Matyja