Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zarejestrowanie samochodu osobowego jako ciężarówki tylko na podstawie badania technicznego, a nie homologacji jest nieważne. Oznacza to, że właściciele aut z tzw. kratką mogą się spodziewać, że urzędy skarbowe nakażą im zwrot podatku VAT wraz z odsetkami.
Kratka w samochodzie osobowym oddziela część pasażerską od bagażowej. Właściciele aut po odpowiednich przeróbkach, mogli sobie odliczyć 22 procent VAT zawartego w cenie samochodu. Niewykluczone, że teraz będą musieli zwrócić tę różnicę w cenie.
Zdaniem urzędnika skarbowego, z którym rozmawiał reporter RMF nie będzie jednak łatwo wyegzekwować tę kwotę. Jego zdaniem, jeżeli wydział komunikacji zarejestrował samochód ciężarowy z homologacją, to jest to tylko jego wina. Właściciel samochodu, któremu przyjdzie zwracać pieniądze może się od tej decyzji odwołać.
Może lepiej po prostu zmienić istniejące prawo? Jak zwykle jeden urząd zrzuca odpowiedzialność na inny. Tymczasem właściciele aut z kratką nie kryją oburzenia, zwłaszcza że sprawę można było uporządkować o wiele wcześniej: Minister finansów powinien wcześnie zareagować. Nie pamiętam dokładnie momentu, kiedy to zostało wprowadzone, był to bodajże rok 1998 – to wówczas powinna być interpretacja fiskusa, który by na tą konkretną sprawę zareagował a nie po 5 latach.
23:05