To będzie tydzień zakupowego szaleństwa, głównie w internecie, nawet jeśli zdecydowana większość Polaków planuje wydać na święta mniej niż w zeszłym roku. Rządzący będą chwalić się pieniędzmi z Unii Europejskiej, a firma CD Projekt RED spieszyć się z poprawianiem błędów w nowej grze Cyberpunk 2077. W USA ruszy w poniedziałek program szczepień, a jeśli nic się nie zmieni, w kolejnych dniach będziemy nadal słyszeć z Londynu, że warunki umowy handlowej z Unią są nie do przyjęcia, mimo że negocjacje muszą się skończyć do końca roku.
Nowy tydzień będzie nie lada wyzwaniem dla sklepów internetowych i firm kurierskich. W nadchodzących dniach spodziewany jest szczyt zakupowy. To teraz klienci będą kupować najwięcej prezentów na święta.
Jednocześnie z badań, o których mówiliśmy pod koniec mijającego tygodnia w RMF FM wynika, że aż 70 procent z nas zamierza kupić większość albo wręcz wszystkie prezenty za pośrednictwem internetu. Dowodem na to jest również obniżony ruch w galeriach handlowych. Ponownie otwarte świątynie handlu, mimo szczytu sezonu, są zapełnione mniej niż przeciętnie.
Szczyt w szczycie czeka również firmy kurierskie. Te informują, że cały ten rok dostarczają tyle paczek, ile w najlepszym czasie w poprzednich latach. Do tego dojdzie ruch świąteczny. Nic zatem dziwnego, że firmy te zwiększyły zatrudnienie nawet o jedną trzecią, a teraz jeszcze dołączyły do załóg dodatkowych pracowników.
Poczta Polska na przykład postanowiła dostarczać przesyłki również w sobotę, a w Warszawie również w niedzielę. Poczta zatrudniła dodatkowo półtora tysiąca ludzi, w sumie paczki dostarcza ponad 6 tysięcy kurierów i 25 tysięcy listonoszy.
W nowym tygodniu zapewne usłyszymy jeszcze sporo o nowym unijnym budżecie. Premier w sobotę rano na naszej antenie chwalił się po raz kolejny unijnym rogiem obfitości. Ponad 170 mld euro w 7 lat mądrze wydane, a więc zainwestowane, rzeczywiście mogą znacząco pomóc w przyspieszeniu rozwoju kraju, szczególnie że pandemia oznacza przełom, w którym niektóre branże stają się liderami rozwoju.
Wśród tych branż bez wątpienia jest produkcja cyfrowej rozrywki. Spodziewajmy się dalszego skupienia uwagi na polskiej megaprodukcji świata gier. Cyberpunk 2077 na razie nie dostaje wysokich ocen od graczy, firma CD Projekt RED będzie się więc starać zapewnić nabywców, że warto kupić jej grę na prezent. Ostatnie dni minionego tygodnia wymiotły kilka mld złotych giełdowej wartości tej spółki i można się spodziewać dalszego spadku jej notowań.
Przyszły tydzień zacznie się od inauguracyjnych wkłuć w amerykańskiej kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi. Dziś transporty szczepionek rozwożone są po kraju. W pierwszej kolejności mają być zaszczepieni pensjonariusze domów opieki i pracownicy służby zdrowia. Do końca roku ma być podanych niemal 3 miliony dawek.
Z kolei w Niemczech rosnąca liczba zachorowań, która zbliża się do 30 tysięcy nowych przypadków na dobę skłoniła rząd do zaostrzenia środków ostrożności. Najprawdopodobniej od połowy tygodnia zostaną zamknięte sklepy u naszych zachodnich sąsiadów.
Kolejne dni będą też czasem nerwowych negocjacji między Londynem i Brukselą o zasadach handlu od 1 stycznia. Kością niezgody pozostaje żądanie Unii Europejskiej, by Wielka Brytania dostosowywała się do zmian w unijnych regulacjach w przyszłości. Jeśli nie będzie porozumienia od nowego roku reguły wzajemnej wymiany handlowej będą się musiały opierać o ogólne zasady Światowej Organizacji Handlu, a to będzie skutkować komplikacjami w funkcjonujących od dawna łańcuchach dostaw.