W nowym tygodniu znów będziemy sprawdzać, czy rząd zamierza ponownie zamykać ledwie otwarte branże gospodarki. Według władz mamy już w Polsce trzecią falę pandemii i trzeba się liczyć z dalszymi wzrostami liczby zachorowań.

Rząd wskazuje na wzrosty liczby zakażeń w niektórych krajach i powtarza, że mamy w Polsce nowe odmiany patogenu, ale w części państw Europy notuje się w ostatnich dniach spadki liczby zachorowań. Tak jest w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, a także w Niemczech.

W skali świata z kolei dobowa liczba zakażeń spada ostatnio zdecydowanie. Liczba nowych przypadków jest dwa razy mniejsza niż w styczniu. Nie jest jasne jakie są powody tej poprawy. Na całym globie na razie podano 200 mln dawek szczepionek.

W nowym tygodniu przekonamy się jak działa system przepustek w pierwszym na świecie kraju, który zaszczepił już społeczeństwo na masową skalę i otwiera szeroko gospodarkę, uzależniając możliwość wolnego korzystania z różnych usług pod warunkiem, że ma się właśnie przepustkę, która jest dowodem przyjęcia obu dawek szczepionki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Zielone paszporty" w Izraelu. Otrzymują je osoby zaszczepione przeciw Covid-19

Z powodu deficytu szczepionek będziemy też śledzić kolejne doniesienia o dostawach, produkcji i kontraktach. Polskie władze nie wykluczają sprowadzenia szczepionek z Rosji. Na razie nie ma mowy o Chinach. Serbia, która stamtąd je sprowadza zdecydowanie wyprzedza w akcji szczepień Polskę, która i tak wyróżnia się tempem szczepień na tle krajów Unii. 

Ponadto w nowym tygodniu usłyszymy pewnie znów o podatku od mediów. Na naszej antenie wicepremier Jacek Sasin zapowiedział takie zmiany w planowanych przepisach, by przystało na nie Porozumienie Jarosława Gowina.

Po ostatnim mocnym wzroście, światowe ceny paliw nieco spadły, ale przy się kursie dolara utrzymującym się w rejonie 3,70 spodziewane są dalsze podwyżki cen paliw na stacjach. W nowym tygodniu wrócą zapewne ostrzeżenia przed bańką na światowych giełdach. Jak zwykle nerwowo będzie w handlu kryptowalutami, które w ostatnich tygodniach pną się w górę jak szalone. Uwaga skupiać się będzie na głównej kryptowalucie, Bitcoinie, który od początku roku podwoił już swoją wartość i zyskuje status zabezpieczenia przed spadkiem wartości pieniądza w dobie jego powszechnego dodruku, wypychając na razie z tej roli złoto i srebro. 

W Polsce to ma być tydzień radykalnego ocieplenia. To dla gospodarki oznacza powrót ruchu na zawieszonych na czas mrozów budowach i prawdopodobne ożywienie w sprzedaży odzieży i obuwia, które Polacy już niemal w połowie kupują za pośrednictwem internetu.