W związku z zablokowaniem kont huty Katowice przez konsorcjum banków, "Sierpień ‘80" ogłosił w środę pogotowie strajkowe. "Decyzja o zablokowaniu kont huty jest próbą doprowadzenia do upadłości jednego z najważniejszych zakładów przemysłu hutniczego" - mówi przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień '80" Janusz Kucharz.
W poniedziałek banki należące do konsorcjum, które w 1998 roku udzieliło Hucie Katowice SA 400-milionowego kredytu na restrukturyzację, zablokowały jej konta w związku z zaległościami w płaceniu rat. Obecnie - przy udziale przedstawicieli resortu Skarbu Państwa - trwają rozmowy z bankami dotyczące odblokowania kont. Zarząd huty ma nadzieję, że nastąpi to do końca tygodnia. Kłopoty ze spłatą kredytu konsorcjalnego zaczęły się w zeszłym roku. Po tym, gdy z rozmów na temat prywatyzacji HK wycofał się brytyjsko-holenderski koncern Corus, banki zagroziły wypowiedzeniem umowy kredytu, co mogło spowodować upadłość huty. Zaległe odsetki udało się wówczas zapłacić dzięki pomocy Towarzystwa Finansowego Silesia, powołanego decyzją rządu do pomocy w finansowaniu bieżącej działalności HK. Spłata zaległych odsetek nie rozwiązała jednak problemu. Nowy zarząd huty przedstawił bankom propozycje restrukturyzacji kredytu polegające m.in. na prolongacie spłat kolejnych rat. Do porozumienia jednak nie doszło, a banki wyznaczały hucie kolejne terminy spłat należności.
Huta Katowice SA w Dąbrowie Górniczej to największy w Polsce producent stali o zdolnościach produkcyjnych sięgających 5 mln ton rocznie. Zadłużenie huty sięga 2,5 mld zł. W 2000 roku huta przyniosła ponad 300 mln zł straty netto.
Powody do niepokoju mają też hutnicy z innych zakładów. Około 300 pracowników śląskich hut pikietowało wczoraj Urząd Wojewódzki w Katowicach. Domagali się osłon socjalnych dla zwalnianych pracowników Huty Baildon. Żądali też gwarancji dla hutników z innych zakładów. "Hutnik czeka i się wcieka" - skandowali przed urzędem. Według związkowców, od dwóch lat ponad 200 pracowników huty Baildon oczekuje na podpisanie kontraktów zagwarantowanych w Hutniczym Pakiecie Socjalnym. Ponad 270 hutników chce natomiast skorzystać z odpraw bezwarunkowych, ale nie mogą tego zrobić z powodu braku odpowiedniego rozporządzenia ministra gospodarki na ten rok.
foto Archiwum RMF FM
01:10