Na fali oczekiwań odnośnie wyników pierwszej w historii oferty trzyletnich pożyczek dla banków od Europejskiego Banku Centralnego, w ramach LTRO (Long- Term Refinancing Operations), euro zyskiwało w stosunku do dolara. Tuż po ogłoszeniu decyzji zwyżki aktywów uznawanych za bardziej ryzykowne nasiliły się windując kurs EUR/USD do poziomu najwyższego w tym tygodni- 1,32.

Tym samym eurodolar ponownie podszedł pod linie trendu spadkowego zapoczątkowanego w ostatnich dniach października. ECB udostępnił 523 europejskim bankom 489,2 mld EUR pożyczek oprocentowanych na poziomie 1 proc. Mediana oczekiwań rynkowych kształtowała się natomiast na poziomie 310 mld EUR, a wartość udzielonych w czerwcu 2009 roku rocznych pożyczek wynosiła 442 mld EUR i rozłożona była na 1121 banków. Co prawda rynek dyskontował w kursach informacje o zasileniu banków setkami miliardów euro jednak tak duży popyt zaskoczył i wskazał na większe niż zakładano problemy płynnościowe europejskich banków. Akcja Europejskiego Banku Centralnego pomoże zachować płynność bankom strefy euro, co również ma na celu zapobieżenie zmniejszeniu akcji kredytowej niezbędnej do podtrzymania wzrostu gospodarczego, a ponadto może być zachętą do zakupu rządowych obligacji. Co więcej banki maja do spłacenia obligacje o wartości ok. 720 mld EUR, których zapadalność przypada na następny rok. W obecnych warunkach rynkowych koszt pozyskania kapitału na ich spłatę znacznie przewyższyłby koszt zaoferowany przez ECB. W reakcji na doniesienia o przeprowadzonej operacji LTRO rynek zaczął wyprzedawać ryzykowne aktywa. Kurs EUR/USD zniżkował do poziomu 1,3025, a rentowności hiszpańskich i włoskich 10- letnich obligacji wzrosły odpowiednio o 19 pb i 22 pb (do 5,29 proc. i 6,82 proc.). Z danych fundamentalnych poznaliśmy dziś odczyt z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczony. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w listopadzie wzrosła z 4,25 mln (po korekcie z 4,97 mln) do 4,42 mln. Odczyt nie zaskoczył tak pozytywnie jak wczorajsze dane o wydanych pozwoleniach na budowę oraz rozpoczętych budowach domów.

Operacja ECB nie pozostała bez wpływu na polską walutę. Złoty osłabił się dziś w stosunku do dolara jak i do euro. Kurs USD/PLN zwyżkował maksymalnie do poziomu 3,42, a EUR/PLN do poziomu 4,4570. Prezes Narodowego Banku Polskiego podczas posiedzenia komisji finansów poinformował, że wartość pożyczki dla MFW ze strony polskiej wyniesie 6,26- 6,27 mld EUR. Dodał również, że złoty jest wyceniany poniżej wartości fundamentalnej, dlatego też cały czas ma potencjał do aprecjacji. W podobnym tonie wypowiedziała się Anna Zielińska- Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej, która stwierdziła, że może on niedługo aprecjonować na fali uspokojenia sytuacji w Europie.

Sporządził:

Szymon Zajkowski

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.