Od poniedziałku, 1 lipca, za gaz i prąd będziemy płacić więcej. Jeśli macie wątpliwości w sprawie m.in. rachunków i bonów energetycznych, wyślijcie je na fakty@rmf.fm - Wasze pytania będą w poniedziałek punktem wyjścia do rozmowy z ekspertem (rzecznikiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska), żebyśmy uporządkowali informacje ważne dla wszystkich Słuchaczy i Czytelników. A na RMF24.pl znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje o podwyżkach.

Od poniedziałku, 1 lipca, więcej zapłacimy za energię. Szczegółowe informacje o tym, ile wyniesie nowa taryfa opłat za gaz znajdziecie TUTAJ. Wzrosną również ceny prądu - więcej znajdziesz TUTAJ.

Specjalna akcja RMF FM

W poniedziałek, 1 lipca, na antenie RMF FM, internetowego Radia RMF24, a także na łamach portalu RMF24.pl znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące zmian w wysokości naszych opłat za prąd i gaz.

Jeśli macie pytania dotyczące bonu energetycznego lub Waszych rachunków - wyślijcie je na nasz adres mailowy: fakty@rmf.fm.

W poniedziałek, 1 lipca, Wasze pytania będą punktem wyjścia do rozmowy z ekspertem - rzecznikiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Słuchajcie nas i odwiedzajcie RMF24.pl.

O ile wzrosną ceny gazu i prądu?

W czwartek, 27 czerwca, prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionychOd 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh. Dotychczas wynosiła ona 200,17 zł/MWh.

Urząd Regulacji Energetyki przypomina również, że "od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie wyniesie 2 MWh, wzrośnie o 27,5 zł netto miesięcznie."

Bon energetyczny

Od 1 lipca wejdzie w życie tzw. bon energetyczny. Jest to świadczenie przeznaczone dla osób o niższych dochodach, wykorzystujących źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną. Jego kwota będzie zależała od liczebności gospodarstwa domowego oraz od tego, czy do ogrzewania używa się pomp ciepła lub pieców akumulacyjnych.

Wnioski o wypłatę świadczenie można będzie składać od 1 sierpnia 30 września wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. 

Dlaczego ma być drożej?

Podwyżki cen energii wynikają z tego, że kończy się określony w kolejnych - przyjmowanych przez Sejm - ustawach termin tzw. mrożenia cen energii. Został on wprowadzony w 2022 roku i był przedłużany.

Jak mówiła pod koniec stycznia 2024 r. w RMF FM minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, dopłacanie z budżetu państwa do cen energii "to coraz większe obciążenie budżetowe".

Nie mamy już tak nadmiarowych zysków, jakie one miały miejsce rok temu, natomiast z drugiej strony musimy coraz więcej pieniędzy inwestować, by docelowo wyjść z problemu - wyjaśniała polityk Polski 2050.