Rząd przyjął projekt ustawy ws. bezpieczeństwa gazowego. Przewiduje on m.in. przedłużenie do końca 2027 r. obowiązywania taryf na sprzedaż gazu m.in. gospodarstwom domowym.
Chodzi o to - jak stwierdził - żeby można było poprzez specjalne mechanizmy państwowe zabezpieczać przed wzrostem cen gazu dla konsumentów. Ochroną zostaną objęte nie tylko gospodarstwa domowe, ale też szkoły, szpitale i przedszkola.
To nie oznacza braku zmiany w taryfach. Ceny gazu niestety rosną bardzo pokaźnie. Oznacza to, że rząd będzie mógł ze środków budżetowych dopłacać, aby te różnice niwelować - wyjaśniał na konferencji prasowej rzecznik rządu.
Projekt przewiduje również zawieszenie tzw. obliga giełdowego - obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę - w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga. Zakłada także wprowadzenie możliwości ogłaszania przez ministra na czas określony stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.
Projektowane przepisy mają też wydłużyć z 40 do 45 dni okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego.