Nie możemy nagradzać sprawców za to, że skutecznie uchylają się przed odpowiedzialnością karną - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadając zmiany w prawie o przepadku majątku m.in. członków grup przestępczych. Chodzi o przypadki, kiedy przestępcy ukrywają się lub zmarli. Pakiet zmian, które mają zapobiegać wyłudzeniom VAT, zawiera m.in. tzw. rozszerzoną konfiskatę.

Nie możemy nagradzać sprawców za to, że skutecznie uchylają się przed odpowiedzialnością karną - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadając zmiany w prawie o przepadku majątku m.in. członków grup przestępczych. Chodzi o przypadki, kiedy 
przestępcy ukrywają się lub zmarli. Pakiet zmian, które mają zapobiegać wyłudzeniom VAT, zawiera m.in. tzw. rozszerzoną konfiskatę.
Minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro /Rafał Guz /PAP

W przypadku sprawców działających w zorganizowanych strukturach przestępczych, przede wszystkim działających w mafijnych strukturach, gdzie ta przestępczość ma charakter szczególnie profesjonalny, trudno ją wykryć, trudno doprowadzić do skazania; to domniemanie sięga również pięć lat wstecz od czasu wykazania przestępstwa i skazania za niego. Obejmuje więc majątek wcześniejszy, którym sprawca dysponował - jeżeli nie będzie w stanie udowodnić jego legalnego pochodzenia - tłumaczył minister sprawiedliwości.

"Nie możemy nagradzać sprawców"

Według Zbigniewa Ziobro, przepadek mienia będzie mógł też następować w sytuacji, gdy sprawca będzie się ukrywał, umrze lub przeniesie majątek na inną osobę.

Cytat

Nie możemy nagradzać sprawców za to, że skutecznie podejmują działania uchylające się przed odpowiedzialności karną. Jeśli zostanie wykazane, ponad wszelką wątpliwość na drodze sądowej, że ten sprawca dopuszczał się tego typu czynów, również taki majątek będzie podlegał przepadkowi
Zbigniew Ziobro

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że takie rozwiązania są skutecznym i zdecydowanym narzędziem funkcjonującym w wielu krajach europejskich. Wymienił przy tym Włochy, Wielką Brytanię i Niemcy - choć zaznaczył, że rozwiązania te "w pewnych niuansach się różnią".

Te rozwiązania pozwalają w sposób dużo bardziej skuteczny przejmować mienie należące też do ewentualnych przestępców terrorystów, bo przecież z takim zagrożeniem też możemy mieć do czynienia. Na terenie Polski są prowadzone postępowania związane z tym, że grupy terrorystyczne zbierały środki na prowadzenie swoich działalności i w takim wypadku również te rozwiązania będą gwarancją skutecznego przejmowania mienia na rzecz państwa - dodał Zbigniew Ziobro.

Cytat

Przestępcy nie mogą być bezkarni, a państwo bezradne
Zbigniew Ziobro

Minister poinformował, powołując się na dane NIK, że w 2015 r. państwo polskie straciło ok. 80 mld zł na wyłudzaniu podatku VAT.

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że proponowane zmiany dotyczyć mają np. "konfiskaty rozszerzonej", czyli możliwości pozbawiania przestępców owoców ich nielegalnej działalności.

To rozwiązanie, które odpowiada oczekiwaniom, jakie kieruje wobec nas Unia Europejska i Rada Europy. (...) Stwarzamy możliwość przejmowania przez odpowiednie służby państwa wszelkich pożytków pochodzących z przestępstwa; dziś jest to utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe - powiedział.

Ziobro wyjaśnił, że chodzi np. o sytuację, w której osoba dopuściła się przestępstw, które przyniosły zyski, a zarobione pieniądze zainwestowała. Wszelkie dalsze korzyści związane z obracaniem tego rodzaju pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa również będą mogły być przejmowane przez państwo - dodał.  Jak tłumaczył szef resortu sprawiedliwości, sprawca przestępstw, który zyski zainwestowałby na giełdzie, traciłby te zyski. Skazany na karę powyżej 5 lat więzienia musiałby udowadniać legalność swego majątku, a skazany za działalność w grupie przestępczej musiałby udowadniać legalność majątku nabytego nawet 5 lat wstecz.

"Nie umiemy wykrywać i karać"

Polska ma wieloletnie zaniedbania w walce z oszustami wyłudzającymi podatek VAT - mówi w rozmowie z RMF FM ekspert podatkowy, prof. Witold Modzelewski. Nie umiemy wykrywać i karać przestępców podatkowych - dodaje. Witold Modzelewski pozytywnie ocenia propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości, aby oszustów karać konfiskatą majątku, który pochodzi z oszustwa.

Profesor Modzelewski podkreśla, że w walkę z oszustami wyłudzającymi podatek VAT powinny włączyć się niemal wszystkie resorty. Tym bardziej, że jak twierdzi Ministerstwo Finansów sobie z tym nie radzi.

Nie ukrywam swojego zaniepokojenia zupełną bezradnością resortu finansów wobec tych zjawisk - dodaje prof. Modzelewski. Jego zdaniem, konfiskata majątku może wreszcie odstraszyć część oszustów, bo teraz wymierzane grzywny, to niewielka część tego co oszuści zarabiają.

(ug)