Nieuczciwi polscy podatnicy nie ukryją pieniędzy z nieopodatkowanego dochodu w szwajcarskich bankach - zapewnia Ministerstwo Finansów. Od przyszłego roku polski fiskus będzie mógł występować do Szwajcarów o informacje na ich temat.
Do tej pory administracja skarbowa nie miała formalnych możliwości weryfikacji nieuczciwych podatników ukrywających nieopodatkowane dochody w bankach szwajcarskich. Umowa polsko-szwajcarska otworzyła drzwi do skutecznej współpracy naszych urzędów w tym zakresie, dlatego będziemy korzystać z tego uprawnienia - zapowiada wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.
Chodzi o protokół do polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który wszedł w życie 17 października, ale będzie stosowany od 1 stycznia 2012 roku.
Dyrektor w Departamencie Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów Cezary Krysiak powiedział, że zawiera on najszerszą z możliwych klauzul dotyczących wymiany informacji między organami podatkowymi dwóch krajów.
Zgodnie z umową polski resort finansów będzie mógł otrzymać od Szwajcarii informacje o naszych obywatelach, które dotąd objęte były tajemnicą bankową. Z tego powodu ich uzyskanie było dotychczas niemożliwe. Nawet jeżeli informacja będzie w posiadaniu banku, powinna zostać udzielona. Tajemnica bankowa nie będzie już mogła być powodem odmowy - tłumaczy dyrektor.
Podkreślił, że po 1 stycznia 2012 r. nieuczciwy polski podatnik nie ukryje już pieniędzy przed polskim fiskusem w szwajcarskim banku. A jeśli ukryje, to - mamy nadzieję - my się o tym dowiemy - powiedział.
To olbrzymi przełom, rewolucja, jeśli chodzi o wymianę informacji z krajami, które dotąd były uważane za raje podatkowe. Szwajcaria jest kluczowa, tajemnica bankowa była przez wiele lat podstawą funkcjonowania tego kraju. Odejście od tego jest sztandarowym przykładem, że wszyscy inni powinni też tak zrobić - uważa dyrektor.
Wskazał, że przez lata Szwajcaria odmawiała udzielania jakichkolwiek informacji o naszych podatnikach. W praktyce oznaczało to, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem nie można było wykonywać.
Poinformował, że obecnie Polska negocjuje wprowadzenie analogicznych rozwiązań do kilkudziesięciu umów dotyczących podwójnego opodatkowania m.in. z krajami uznawanymi za raje podatkowe.