Mazowsze nie chce już płacić janosikowego za marzec. Do ministra finansów trafi wniosek o wstrzymanie poboru podatku i wycofanie komornika, który ściąga zaległe raty. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie uznali zasady naliczania daniny za niekonstytucyjne.

Jak ustalił dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski, marszałek Mazowsza nie wyklucza walki o zwrot janosikowego. Chodzi o nawet dwa miliardy złotych. Adam Struzik mówi bowiem o zwrocie janosikowego nawet od momentu złożenia wniosku do Trybunału - a więc za ostatnie 4 lata.

To plan maksimum. Plan minimum to wstrzymanie komorniczej egzekucji za ubiegły rok i rezygnacja z poboru janosikowego do czasu zmiany przepisów. Jeżeli coś jest bezprawne, to trudno, żeby na podstawie tego naliczać nam odsetki - przekonuje Struzik. Właśnie o tym pojutrze Struzik ma rozmawiać z ministrem finansów.

Rzeczniczki Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż twierdzi, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zakwestionowane przepisy będą obowiązywać jeszcze przez 18 miesięcy. Dlatego nie ma możliwości prawnych odstąpienia przez województwo mazowieckie od dalszych wpłat janosikowego - podkreśliła.

O tym, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją orzekł w ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie zakwestionowali przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim nie gwarantują województwom zachowania istotnej części "dochodów własnych dla realizacji zadań własnych". Uchylone przepisy przestaną obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia wyroku.  

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. woj. mazowieckie, które jest płatnikiem netto tych subwencji zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. w kwocie ok. 170 mln zł. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.) województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

(mpw)